Ocena brak

Klimat Polski

Autor /Gustaw Dodano /22.09.2011

Polska, położona , ma klimat umiarkowany ciepły, przejściowy między morskim a kontynentalnym. Przejściowość klimatu jest wynikiem położenia Polski w strefie ścierania się wpływu powietrza polarno – morskiego z polarno – kontynentalnym. Na kierunki przemieszczania się mas powietrza ( kształtujących klimat w Polsce) wpływają ośrodki baryczne w Europie tj. niż islandzki, wyż azorski i sezonowe azjatyckie: wyż zimowy i niż letni.

Temperatura powietrza: średnie temperatury roczne wahają się w granicach od 6 do 8,5 C. Najcieplejszymi obszarami są: Nizina Śląska, Wielkopolska. Najniższe wartości temperatur notowane są w północno – wschodniej części kraju. Średnie roczne amplitudy temperatury powietrza wynoszą od około 17 C na zachodzie kraju do 25 C na wschodzie.

Opady : średnia roczna suma opadów wynosi około 600 mm. Najmniejsze opady , poniżej 500 mm. rocznie występują na Pojezierzu Kujawskim, nad dolną Wisłą, środkową Wartą, i Notecią. Największe na obszarach południowych. W Sudetach i Karpatach przekraczają one 1000 mm. , a w tatrach 1700 mm. Opady związane są przeważnie z występowaniem frontów.

Wiatry : w Polsce przeważają wiatry z zachodu – około 60%. Latem wieją najczęściej wiatry północno-zachodnie, zimą zaś południowo-zachodnie. Rzadsze są wiatry z północy i południa Europy. Wiatry wschodnie ( rocznie średnio 15% ). W Polsce występują również wiatry lokalne – bryza morska i lądowa, oraz wiatry górskie i dolinne w górach.

Pory roku ; wyróżnia się 6 pór roku na podstawie przebiegu temperatury i typu pogody: zima, przedwiośnie, wiosna, lato, jesień, przedzimie.

Długość okresu wegetatywnego: trwa najdłużej, około 220 dni, na Nizinie Śląskiej oraz w dolinie środkowej i dolnej Odry. Krócej, około 180 dni, na północo-wschodnich terenach Polski, a najkrócej,, około 100-150 dni , w górach.

Podobne prace

Do góry