Ocena brak

Kliantus

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Ta odmiana hodowlana jest spotykana rzadziej niż bardziej popularny Clianthus puniceus o szkarłatnych kwiatach. Ma siedmiocentymetrowe kwiaty o różowym odcieniu, które - w przeciwieństwie do innych członków rodziny motylkowych - w niczym nie przypominają Clianthus puniceus. Gatunek ten pochodzi z Nowej Zelandii, więc może być hodowany w Polsce tylko od wiosny do jesieni. Bezpieczniej jest sadzić kliantusa w szklarni lub - we wczesnym okresie wzrostu - w domu. Zapewniając mu podpórkę (najlepiej kratę), możemy stworzyć żywy ekran w większym i dobrze oświetlonym pokoju. W chłodzie traci niewielką ilość liści. Okazy hodowane w domu są z natury bardziej zielone, a ich liście nie tracą atrakcyjnego wyglądu nawet, kiedy roślina nie kwitnie.

Minimalna temperatura, wymagana przez tę odmianę kliantusa w zimie, wynosi 1O°C. Okazy znajdujące się na dworze powinny rosnąć przy murze zwróconym na południe lub zachód, dając pewną ochronę przed mrozem. Jeżeli temperatura w lecie przekroczy 24°C, należy zapewnić roślinie trzymanej w domu dobrą wentylację.

Kliantus wymaga pełnego słońca. Okazy rosnące w zasłoniętej szklarni mogą potrzebować latem trochę cienia.

Podlewamy roślinę obficie za każdym razem, kiedy kompost zacznie wysychać. Zimą redukujemy ilość podawanej wody, kiedy opada temperatura.

Ta odmiana kliantusa nie wymaga dodatkowej wilgoci.

Nawozimy rośliny rosnące w kwietnikach, co miesiąc, używając standardowego nawozu rozcieńczonego pół na pół z wodą.

Przesadzamy tego kliantusa ostrożnie, uważając, by nie uszkodzić mu korzeni. Zbyt gęste okazy powinno się przesadzić wczesną wiosną, stosując kompost na bazie gliny, o dobrym drenażu.

Wiosną należy przyciąć młode pędy, by roślina zyskała bardziej krzaczasty pokrój. Nowe okazy możemy wyhodować z sadzonek z łodygi w lecie. Po 2-3 latach powinny zakwitnąć. Takie rozsadzanie jest rozsądne, gdyż ta roślina, mimo idealnych warunków, nie przetrwa długo (najwyżej 2-3 lata).

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby Żadna szczególna choroba lub szkodnik nie zagraża tej roślinie. Atakowana jest przez typowe insekty ssące oraz dziurkujące, zwłaszcza gdy rośnie zimą w zbyt ciepłych warunkach. Mszyce uwielbiają jej młode, mięsiste pędy. Należy je likwidować odpowiednim insektycydem.

Do góry