Ocena brak

Klerodendrum Thomsona

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Przybliżone tłumaczenie greckiej nazwy botanicznej brzmi "drzewo przeznaczenia" lub "drzewo szczęścia". Rodzaj Clerodendrum zawiera około 400 gatunków, z których większość występuje w Azji i Afryce. Jedynie 3-4 z nich są uprawiane stanowiąc wspaniałe, przyciągające wzrok okazy w szklarniach wystawowych.   

Klerodendrum Thomsona jest zadziwiającą rośliną pochodzącą z zachodniej Afryki (z Konga), będzie efektowną ozdobą domu. Rozrasta się do dużych rozmiarów, ale z powodzeniem możemy skracać jej pędy. Gatunek C.thomsonae dobrze rośnie w wiszącym koszu lub pnie się po podporze. Kwiaty wyrastają nawet na młodych roślinach. Składają się ze śnieżnobiałych, nabrzmiałych kielichów, tworzących podstawę kwiatu i szkarłatnych płatków korony. Pojawiają się one zwykle wiosną i latem, ale w odpowiednich warunkach kwitnienie można przedłużyć nawet do zimy.

Klerodendrum potrzebuje w zimie temperatury co najmniej 16°C w nocy. Optymalna do dobrego wzrostu to 21°C. Powinniśmy zapewnić roślinie sztuczny okres spoczynku. Zimą, gdy liście mogą opadać, powinna rosnąć w chłodzie.

Ustawiamy w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio oświetlonym. W zimie potrzebuje mniejszej ilości światła słonecznego.

W okresie wzrostu kompost powinien być stale wilgotny (ale nie przemoczony). W okresie spoczynku wody dostarczamy tylko tyle, by roślina nie uschła.

W lecie klerodendrum spryskujemy wodą co najmniej raz dziennie, żeby podnieść poziom wilgotności dookoła rośliny. W czasie upałów spryskiwanie powinno być jeszcze częstsze.

Nawozimy roślinę co dwa tygodnie latem, standardową odżywką dla roślin doniczkowych, rozcieńczoną pół na pół wodą.

Przesadzamy na wiosnę, zanim rozpocznie się okres wzrostu, do kompostu na bazie gliny (okazy rosnące w stojących doniczkach) i kompostu torfowego (rośliny w wiszących koszach).

Kwiaty pojawiają się na młodych pędach. Po ich przekwitnięciu przycinamy boczne pędy między 1/3 a połową długości, usuwając źle wyglądające łodygi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki (białe muszki) mogą zbierać się na spodniej stronie liści. Gdy zaatakują roślinę, pojawiają się ich całe roje. Zwalczamy je odpowiednim insektycydem. 

Przędziorek (czerwony pajączek) pojawia się pod charakterystyczną pajęczyną na spodzie liści. Trudno go zwalczyć środkami dostępnymi na rynku. Wypróbuj pałeczki nasączone środkiem owadobójczym lub spal zarażone rośliny.  

Rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych, utrzymując wysoką temperaturę podłoża.

Podobne prace

Do góry