Ocena brak

Kleistokaktus "Srebrna Pochodnia"

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Kleistokaktus "Srebrna pochodnia" ma smukły, kolumnowy trzon pokryty mnóstwem drobnych białych kolców. Należy obchodzić się z nim ostrożnie, gdyż jego drobne kolce są trudne do usunięcia. Kształt tego kaktusa, pochodzącego z półpustynnych rejonów Ameryki, jest wynikiem dostosowania się do tamtejszego klimatu. Zapewnia on roślinie dobrą gospodarkę wodną i zniechęca wrogów do kradzieży cennej wilgoci.

W okresie od wiosny do jesieni, czyli w porze wzrostu, zapewnić roślinie temperaturę 10-15°C, a zimą około 7-1O°C. Nadmiar ciepła w okresie zimy sprawi,że pień ulegnie zniekształceniu.

Kaktus ustawiać w najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu, szczególnie zimą, na przykład na południowym parapecie. Jednak w czasie upałów lepiej przestawić go w półcień.

Z nadejściem pory kwitnienia roślinę podlewać obficiej. Między kwietniem a czerwcem zwiększać zarówno wilgotność powietrza, jak i ilość dostarczonej wody. Podlewać wolno suchą ziemię ciepłą wodą. Latem ogramiczyć ilość wody. Od połowy października utrzymywać ziemię prawie suchą, podlewając tylko tyle, by trzon nie usechł.

Kaktusy potrzebują dużo powietrza, dlatego muszą przebywać w dobrze wietrzonych pomieszczeniach. Większości kaktusów nie należy spryskiwać latem, ale "Srebrna pochodnia" jest wyjątkiem: potrzebuje czasem spryskania. Zapewni to także prawidłowy poziom wilgoci.

W okresie od wiosny do końca lata należy nawozić raz w miesiącu nawozem bogatym w potas.

Kaktusa przesadzać wiosną (2/3 mieszanki ziemnej i 1/3 gruboziarnistego piasku). Dużym roślinom wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża.

PRAKTYCZNA RADA

Zapewne przesadzanie kaktusów do innej doniczki sprawiało Ci niejednokrotnie wiele problemów. Bezboleśnie wyjąć kaktusa z doniczki można, stosując się do następujących wskazówek: 

Przygotuj rolkę papieru. Owiń ją wokół trzonu. Pozostałą; część papieru potraktuj jako rączkę. 

Następnie, trzymając papier jedną ręką, drugą odciągnij doniczkę. 

Nigdy nie próbuj ciągnąć za kaktusa, ponieważ możesz złamać jego pień.

Podobne prace

Do góry