Ocena brak

Klarkia, godecja

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

W katalogach z nasionami kwiatów i w niektórych książkach ogrodniczych klarkia i godecja przedstawione są jako dwie różne rośliny, inni natomiast uważają je za jeden gatunek. Godecją nazywa się roślinę o delikatnych, papierowych, pojedynczych kwiatach, klarkia (zwana też dzierotką) zaś to roślina o kwiatach podwójnych. Bez względu na nazwę, przez całe lato można cieszyć się delikatnymi kwiatami, które mogą być białe, różowe, karminowe czy szkarłatne i mają aksamitny połysk. Wyższe odmiany klarkii doskonale nadają się do tylnych części rabatek, szczególnie ładnie wyglądają na tle trawnika. Średnie natomiast, dobrze prezentują się wśród krzewów. Jest to prawdziwy wiejski kwiat, który można wysiewać rzutowo. Dodatkową zaletą dzierotki jest to, że również cięte kwiaty niektórych odmian wyglądają zachwycająco i długo zachowują świeży wygląd.

Jest to roślina jednoroczna, może być wysiewana wprost do gruntu. Najlepszy termin wysiania to kwiecień. W miejscach gdzie rośliny nie wykiełkowały można je dosiewać do końca maja.

Roślinę sadzi się w pełnym słońcu lub w miejscach lekko zacienionych. Źle znosi gorące i wilgotne ogrody. Najlepiej rozwija się w chłodnym klimacie.

Klarkia toleruje suchą glebę. Wymaga podlewania po zasadzeniu.

Roślina pięknie zakwitnie, jeśli zostanie posadzona na żyznej glebie, bogatej w składniki organiczne. Najlepsze jest lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże.

Rośliny wysiane już wiosną zakwitną już wczesnym latem. Wysokie odmiany wymagają podpórek. W bardzo wietrznych, odsłoniętych miejscach trzeba zrezygnować z ich uprawy.

Kwitnące kwiaty należy przerzedzać, pozostawiając najładniejsze okazy.

Rośliny wysiewa się co roku.

Odmiany: 

C.concinna - wys. 23 cm;

C.pulchella - wys. do 30 cm; 

'Mrs Laugtry' - kwitnie przez 3 miesiące;

C.elegans - wys. do 60 cm;  

'Alba plena' - pełnokwiatowa;  

'Zauberin' - różowa

Późną zimą lub wczesną wiosną rośliny hodowane w szklarni mogą paść ofiarą szarej pleśni. Używaj czystych pojemników do przechowywania nasion i świeżego kompostu.

Do góry