Ocena brak

Kilkudniowa wycieczka po Polsce

Autor /Sylwek Dodano /28.09.2011

Na kilkudniową wycieczkę po Polsce chciałbym się wybrać do kilku miast położonych nad Wisłą. Wisła jest najdłuższą rzeką Polski. Ma około tysiąca kilometrów. Źródła ma na stokach Babiej Góry. Uchodzi kilkoma ramionami do Morza Bałtyckiego. Na długości 940 km. jest żeglowna. W związku z tym istnieje możliwość podróżowania statkiem, kajakiem lub motorówką. W razie złej pogody lub z powodu innych niesprzyjających okoliczności można jako środek transportu wybrać autokar albo samochód osobowy. Główne miasta położone nad Wisłą to: Kraków, Warszawa, Toruń i Gdańsk. I właśnie te miasta bardzo bym chciał poznać.

KRAKÓW- od XI wieku do 1596 roku był stolicą Polski. Chciałbym zobaczyć Wawel, dawną siedzibę królów polskich. Znajduje się tam gotycka katedra z renesansową Kaplicą Zygmuntowską oraz kryptami z grobami królów i zasłużonych Polaków a także gotycko- renesansowy Zamek Królewski z arkadowym dziedzińcem. We wnętrzach znajdują się cenne zbiory sztuki- między innymi arrasy i tzw. głowy wawelskie. Następnie zwiedziłbym kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza ze scenami z życia Chrystusa i Marii. Z wieży kościoła Mariackiego rozlega się co godzinę hejnał, grany przez trębacza od czasów średniowiecza. Wato również zobaczyć Sukiennice, Barbakan i Bramę Floriańską.

WARSZAWA- stolica Polski. Najbardziej chciałbym zwiedzić Zamek Królewski, pałac w Wilanowie i Łazienki.

TORUŃ- miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. W obrębie Starego i Nowego Miasta znajdują się cenne zabytki: gotyckie kościoły, ratusz, mury miejskie z basztami i bramami oraz z Krzywą Wieżą, pałace, kamienice a także ruiny zamku krzyżackiego.

GDAŃSK-to przede wszystkim Główne Miasto z ratuszem , Dworem Artusa, fontanną Neptuna, Kościołem Mariackim ( największym w Polsce), Zbrojownią; Stare Miasto z Ratuszem i Wielkim Młynem. W dzielnicy Gdańska Oliwie znajduje się Katedra ze słynnymi organami.

Podobne prace

Do góry