Ocena brak

Kierownik i jego doradcy - Spiętrzenie obowiązków kierownictwa

Autor /Stachu Dodano /12.08.2011

Do niezbędnych elementów autorytetu kierownictwa należy wydajność jego pracy. Praca w adm., która jest organizowaniem, wymaga stałego napięcia organizacyjnego. Można powiedzieć, że kierownik żyje dla swej pracy i dla wykonania zadania. Te napięcie jest konsekwencją dobrowolnego zajmowania tego stanowiska.

W rzeczywistości kierownik wcale nie współpracuje z zespołem, ponieważ musi załatwiać wiele drobnych spraw. Kierownik przemęczony jest najprawdopodobniej złym kierownikiem, gdyż nie umie zorganizować sobie czasu. Kierownik zatem powinien zajmować się sprawami, które nie mogą być przekazane do prowadzenia i decydowania żadnemu z podległych mu pracowników. W rzeczywistości dzieje się właśnie na odwrót, a wynika to zazwyczaj z "teorii", że jest się kierownikiem niezastąpionym. Przytłoczenie szczegółami kierownika jest "chorobą zawodową" adm., a nosi miano problem spiętrzenia decyzji.

Jej symptomem jest przekazywanie do kierownika więcej materiałów niż może on w spokoju przeanalizować i ostatecznie zdecydować. Odciążenie personelu kierowniczego drobiazgami ma także aspekt finansowy - kierownik jest wyżej opłacany. Odciążeniu kierownika i zapewnieniu ciągłości pracy organu adm. służy instytucja zastępcy kierownika. Może być on jeden lub kilku. Jeżeli jest ich kilku to pomiędzy nich powinien być podzielony cały zakres kierownictwa (oprócz spraw kadrowych). Najlepiej by do kierownika należała inicjatywa i koordynacja zew., a do zastępcy wykonawstwo i koordynacja wew. organu, z tym że zastępca musi mieć swobodę w zleconym mu zakresie.

Podobne prace

Do góry