Ocena brak

Kiełb długowąsy

Autor /Fabrycy Dodano /01.02.2012

Wygląd: wydłużone ciało z długim, cienkim trzonem ogonowym. Długa, płaska głowa o dużych, skierowanych ku górze oczach, spiczastym pysku i dolnym otworze gębowym. Średnica oczu równa odległości między oczami. Skierowany do tyłu wąsik sięga daleko poza tylną krawędź oka. Duże łuski koliste, 40-42 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 9-10, odbytowa z 9-11 promieniami. Zęby gardłowe dwuszeregowe 3.4-5.3 (rzadziej 2.5-5.2).

Ubarwienie: grzbiet szarobrązowy do czarniawoszarego z 5 rozmytymi poprzecznymi pręgami sięgającymi do linii bocznej, boki jaśniejsze, szarosrebrzyste, brzuch białawy. Wszystkie płetwy żółtawe, a grzbietowa i ogonowa z 1-2 wyraźniejszymi niż u k. Kesslera pasami z plam.

Długość: 10-12, do 15 cm.

Występowanie: jedynie w dorzeczu Dunaju, opisany z Izary koło Monachium, W górnej i środkowej części dorzecza Dunaju występuje podgatunek nominotypowy G. u. uranoscopus, w dolnym (Bułgaria, Rumunia) G. u. frici.

Środowisko: płytkie, piaszczyste i żwirowate miejsca w bystro płynących, dobrze natlenionych wodach krain pstrąga i lipienia.

Tryb życia: pływająca przeważnie stadkami ryba przydenna.

Rozród: tarło w maju i czerwcu; w tym czasie trące się ryby zbierają się w większe stada i ciągną w górę biegu rzek. Samce łatwo rozpoznać po silnej wysypce godowej. Składanie ikry odbywa się na przybrzeżnych płyciznach w bystrym prądzie.

Pokarm: drobne organizmy bentoniczne, wyląg ryb.

Podobne prace

Do góry