Ocena brak

Kiedy rozpoczyna się okres dojrzewania?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Zmiany, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem hormonów płciowych, zaczynają być zauważalne u około 11 -letnich dziewczynek i 12-letnich chłopców, i cały czas ingerują w rozwój fizyczny młodego człowieka, aż skończy on około 16 lat. Jest to okres rozwoju fizycznego zwany dojrzewaniem. Kończy się w momencie, gdy dana osoba jest zdolna do rozmnażania.

Testosteron jest produkowany w specjalnych komórkach w jądrach (męskich gruczołach płciowych). Zapoczątkowuje on produkcję spermy. Sprawia też, że włosy zaczynają rosnąć na twarzy, w dołkach pachowych i wokół penisa, głos przechodzi mutację, a mięśnie i kości długie po raz ostatni gwałtownie się wydłużają. Estrogen i progesteron powstają w jajnikach (żeńskich gruczołach płciowych). Stymulują one jajniki do produkcji komórek jajowych i przygotowują macicę na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Przygotowują także gruczoły sutkowe do wydzielania mleka po urodzeniu dziecka. Te zmiany sygnalizuje początek menstruacji (comiesięcznego krwawienia z macicy). Żeńskie hormony płciowe także stymulują wzrost owłosienia ciała, kości i mięśni, ale nie w tak dużym stopniu, jak testosteron.

Po okresie dojrzewania rozwój fizyczny człowieka jest już właściwie zakończony. Większość kobiet przestaje rosnąć w wieku około 17 lat, ale przybierają na wadze do około 22 roku życia. Mężczyźni kontynuują rośnięcie i przybieranie na wadze do około 20 roku życia.

Podobne prace

Do góry