Ocena brak

Kiedy powstały komputery multimedialne?

Autor /janek Dodano /31.01.2012

Dzisiejsze komputery osobiste poza obudową nie­wiele przypominają maszyny z początku lat 80. Większość obecnie sprzedawanych komputerów osobistych to tzw. komputery multimedialne. Za­miast prymitywnych głośniczków znanych z pierw­szych PC, które potrafiły wydawać ostrzegawcze piski i niewiele więcej, wyposaża sieje w zaawan­sowane karty dźwiękowe, które są w stanie synte­zować dźwięk o jakości hi-fi. Szybkość przyrostu prędkości procesorów i pojemności pamięci ope­racyjnych jest również ogromna. Sześć, siedem lat temu twardy dysk o pojemności 150 MB był uważany za duży - dziś komputery wyposażane są w dyski przeszło 100 razy pojemniejsze, standar­dem są 2 GB (gigabajty - miliardy bajtów).
Większość nowoczesnych komputerów jest wyposażona w napędy CD-ROM. CD-ROMy są technicznie identyczne z płytami kompaktowymi audio, lecz zamiast muzyki zawierają zapisaną cyfrowo informację - programy bądź dane. Mikro-wgłębienia w powierzchni dysku reprezentują 0 i 1 w kodzie dwójkowym - odczytywane są z czyt­nika za pośrednictwem odbitego od nich promienia laserowego. Na typowym krążku CD-ROM mieszczą się 640 MB informacji. Tak znaczna pojemność uczyniła dysk kompaktowy idealnym nośnikiem do przechowywania dużych baz danych, takich jak na przykład multimedialne encyklopedie, gdzie poszczególne hasła wzbogacane są nierzad­ko przez ścieżki dźwiękowe oraz krótkie filmy video. CD-ROM jest także doskonałym nośnikiem dla gier komputerowych. Ostatnio na rynku poja­wiły się czytniki DVD, gdzie pojemność dysku zo­stała kilkukrotnie zwiększona, co uczyniło dysk doskonałym miejscem do zapisywania filmów o perfekcyjnej jakości obrazu.
Innym coraz popularniejszym rozszerzeniem komputera jest karta modemowa lub sieciowa, dzię­ki którym możemy łączyć się z międzynarodową siecią komputerową - Internetem. Modem (modu­lator-demodulator) umożliwia wysyłanie oraz od­biór danych binarnych poprzez linię telefoniczną do i z komputerów na całym świecie. Umożliwia to komunikowanie się za pomocą poczty elektro­nicznej i dostęp do stron WWW za cenę lokalne­go połączenia telefonicznego.

Podobne prace

Do góry