Ocena brak

Kiedy następuje niewydolność nerek?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Filtry, w które jest wyposażona każda nerka, to około jednego miliona mikroskopijnych, zwiniętych kanalików, zwanych nefronami. Od chwili urodzin nefrony stopniowo się zużywają i umierają. Każdy nefron ma u podstawy kłębek delikatnych naczyń włosowatych, przez które następuje filtracja krwi. Podobnie jak nerwy, naczynia te mają bardzo wyspecjalizowane funkcje i zniszczone rzadko się regenerują. Liczba ich jednak jest wystarczająca - około jednej trzeciej nefronów pracuje tylko w znikomym stopniu.

Jeśli nerki zostaną zaatakowane przez zarazki, przestają spełniać rolę filtrów. Zaczynają przepuszczać białko i cząsteczki czerwonych krwinek do moczu, wskutek czego mocz staje się mętny, różowy lub czerwony.

Niewydolność nerek może mieć ostry charakter i rozwinąć się w ciągu kilku dni, nawet godzin. Może być wywołana przez infekcję, reakcję na lek, nagłe zablokowanie dróg moczowych lub poważną chorobę, na przykład atak serca.

Nerki szybko przestają prawidłowo pracować, w wyniku czego szkodliwe, uboczne produkty przemiany materii gromadzą się we krwi. Chory oddaje mało moczu, odczuwa senność i mdłości, może wymiotować, a nawet stracić przytomność.

Podobne prace

Do góry