Ocena brak

Kawa arabska

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Hodując tę roślinę, nie czekajmy na pierwszą filiżankę kawy, zaparzoną z jej owoców. Ta pełna uroku, zawsze zielona roślina, pochodząca z Etiopii, zakwitnie i wyda owoce, gdy warunki uprawy są idealne, co rzadko zdarza się w domu. Kawę arabską hoduje się dla jej ciemnozielonych, lśniących liści. Jest doskonałą, drzewiastą rośliną do większego pokoju. W naturze osiąga 5 m wysokości, lecz w doniczce jedynie około 1,2 m. Uszczykiwanie wierzchołków pędów pomoże zachować zwarty pokrój. Jej gałązki są smukłe, zaś owalne llście, z wyraźnym żyłkowaniem, dochodzą do 15 cm długości. Na czteroletnich roślinach, późnym latem, mogą pojawić się u nasady liści pęki białych, pachnących kwiatów, a potem mięsiste, czerwone owoce, zawierające nasiona. Są dwie odmiany hodowlane, o zwartym kształcie, bardziej nadające się do uprawy w domu: Coffea arabica 'Nana' i Coffea arabica 'Brasilian Bush'. Obie osiągają wysokość 90 cm i częściej kwitną.

Temperatura w zimie nie może być niższa niż 16°C. Najlepiej rośnie przy 2l°C w dzień. Jeśli jest cieplej, dobrze wietrzymy, unikając przeciągów. Nasiona kiełkują w temperaturze 24°C.

Chronimy przed letnim słońcem. Dobre jest światło słoneczne późną jesienią i wczesną wiosną.

Podłoże należy utrzymywać w wilgoci, w okresie wzrostu. Zimą pozwalamy powierzchni przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Nie lubi suchego powietrza. Latem należy podnieść wilgotność, zraszając dwa razy w tygodniu. Podczas upałów robimy to codziennie. W zimie, przestrzegając zalecanych temperatur, zraszamy letnią wodą raz na tydzień.

W okresie wzrostu nawozimy co dwa tygodnie standaryzowanym nawozem. Przez resztę roku nawozimy co sześć tygodni.

Przesadzamy co roku na wiosnę. Używamy ziemi kompostowej na bazie torfu lub gliny, wybierając tę ostatnią dla większych roślin, potrzebujących stabilności.

Rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych, pobranych z pędów lub z nasion. Nasiona moczymy przez 24 godziny i przed posianiem usuwamy cienką skórkę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Czerwce kryją się pod owalnymi tarczkami na spodzie liści. Wełnowce mogą kryć się pod woskowanymi osłonkami w pachwinach liści. Oba szkodniki usuwamy wacikiem nasączonym alkoholem metylowym.

Żółknące i opadające liście są skutkiem chłodu.

Podobne prace

Do góry