Ocena brak

Katarzyna II

Autor /Melchior Dodano /19.10.2011

Zofia, Augusta, Fryderyka Anhalt-Zerbst - bo tak nazywała się przed zmianą wiary Katarzyna II - urodziła się 21. IV. 1729 r. w Szczecinie. Jej ojciec, Chrystian August był pruskim generałem, a matka Joanna była daleką krewną carowej Elżbiety. I to właśnie oraz wspaniałe aktorstwo Katarzyny pomogło dostać się jej do Rosji, poślubić przyszłego cesarza, a później samej stać się carową. Pełne imię i nazwisko Katarzyny po zmianie wiary brzmiało Katarzyna Aleksjewna, bo oczywistym jest fakt, że nie od razu była Katarzyną II. Po roku bycia w Rosji wyszła za mąż za przyszłego cara - Piotra, później nazywanego trzecim. Ślub ten i całe małżeństwo było nim tylko z zewnątrz, a Katarzyna starała się wciąż ukrywać odrazę do męża. Jedynym ich dzieckiem był Paweł, a i jego Katarzyna unikała i wychowaniem jego zajmowali się inni. Zostawmy na razie jej życie prywatne, a przejdźmy do jej "życia politycznego".

Pierwszą misją dyplomatyczną Katarzyny, jeśli można to tak nazwać były rozmowy z hrabią de Berenisem na temat Holsztynu, oczywiście za przyzwoleniem Piotra, dzięki swojemu sprytowi i inteligencji będąc jeszcze księżna na dworze Rosyjskim udało jej się z czasem przejąć praktycznie całkowicie rządy w Holsztynie, przy pomocy dekretu podpisanego przez Piotra. Drugą sprawą, z czasów gdy teoretycznie jeszcze nie miała władzy, była powierzone jej przez posła angielskiego, Charlesa Williamsa, zadanie mające na celu odwrócenie istniejących porozumień Rosji z innymi państwami i tym samym chciał przeszkodzić w sojuszu Rosja-Francja. Katarzyna otrzymała wtedy 10 000 funtów.

25. XII. 1761 roku rozpoczyna się nowy okres w życiu Katarzyny gdyż jest to data śmierci Elżbiety, tym samym Piotr zasiada na tronie rosyjskim i staje się Piotrem III. W wyniku nieudolnych rządów, wielu niewłaściwych przywilejów i zarządzeń Piotr czyni sobie coraz większą ilość wrogów, a Katarzyna wykorzystuje to i przeciąga tych ludzi na swoją stronę. Gdy lud ma już dość nowego cesarza stają przed wyborem: Paweł (7-letni syn Piotra i Katarzyny), Iwan (syn Antoniego Ulryka - psychicznie chory) i Katarzyna. W końcu 28 czerwca 1762 roku, przyjaciółka Katarzyny Daszkowa zorganizowała przewóz Katarzyny do stolicy, gdzie część gwardii przysięgła jej wierność - był to pierwszy etap przewrotu. Mimo, że Piotr pokornie na wszystko się zgadza 6 lipca tego samego roku został zamordowany przez zwolenników Katarzyny. Po około 2 miesiącach (22 września) Katarzyna koronowała się na cesarzową Rosji. W pierwszej kolejności odwołała wiele szkodzących Rosji zarządzeń wydanych przez Piotra.

Podobne prace

Do góry