Ocena brak

"Kataryna" - streszczenie

Autor /janek Dodano /08.03.2011

Główne wydarzenia

Tryb życia pana Tomasza, jego zamiłowania i słabości; niechęć do kataryniarzy i katarynek.

Nowi lokatorzy w kamienicy; (do mieszkania położonego naprzeciwko okien pana Tomasza wprowadzają się dwie panie z niewidomą dziewczynką; mecenas często obserwuje swe sąsiadki i smutne, samotne dziecko).

Przyjście kataryniarza; (pan Tomasz, słysząc dźwięki katarynki, postanowił zwymyślać kataryniarza).

Szczęście dziewczynki; (mecenas spostrzegł, że mała tańczy przy muzyce wydobywającej się z katarynki, jest bardzo wesoła, uśmiecha się).

Zmiana postawy pana Tomasza; (lokaj wprowadza do pana Tomasza stróża, który źle wypełnił swe obowiązki i wpuścił na podwórko, wbrew zakazom, kataryniarza; Pan Tomasz nie gniewa się, zmienia swe wcześniejsze polecenia dotyczące kataryniarzy; spisuje adresy kilku okulistów i wychodzi).

Problematyka

 

Głównym bohaterem "Katarynki" Bolesława Prusa jest pan Tomasz. Pan Tomasz jest bardzo wykształconym człowiekiem - z zawodu adwokatem. W młodości pragnął się ożenić toteż do tego starannie przygotowywał siebie, jak również swój nowy dom, który bogato wyposażał. Ponadto Pan Tomasz był miłośnikiem sztuki, kolekcjonował różne drobne dzieła sztuki, stwarzając w swym domu małą galerię. Z czasem zrezygnował z szukania żony, pozostając wierny tylko sztuce i muzyce. Kiedy osiągnął wiek dojrzały, dużo czasu spędzał samotnie w domu, pracując i rozmyślając. Wielką miłością darzył prawdziwą sztukę i uwielbiał koncerty muzyki poważnej. Z drugiej strony wprost nie znosił muzyki katarynek i kataryniarzy, skutkiem czego był wprowadzony przez niego zakaz wpuszczania wędrownych kataryniarzy na podwórze kamienicy w której mieszkał. Pewnego dnia pan Tomasz siedział jak zwykle przy biurku. Nagle spostrzegł w budynku naprzeciwko smutną dziewczynkę. Dziewczynka siedziała przy oknie i wpatrywała się w słońce. Mecenas obserwował ją i domyślił się, że jest niewidoma, ponieważ swobodnie patrzyła w słońce, nie mrużąc oczu. Innym razem zobaczył tę dziewczynkę wesołą i tańczącą. Odmianę w jej zachowaniu spowodowała muzyka katarynki, kiedy to wbrew jego zakazowi - przypadkowo pojawił się na podwórzu Kataryniarz. Od tego dnia mecenas odwołał zakaz wpuszczania kataryniarzy na podwórko. Nawet płacił służbie aby ich wprowadzała. Czynił tak, aby dziewczynce sprawić radość w jej smutnym życiu. Okazało się, że tytułowa Katarynka stała się więzią, przy pomocy której pan Tomasz mentalnie związał się z niewidomą dziewczynką. Później wyszukał adresy lekarzy okulistów i poszedł osiągnąć ich medycznej porady w sprawie choroby dziewczynki Pan Tomasz bardzo chciał uszczęśliwić biedne dziecko i przywrócić mu wzrok. Nie znamy zakończenia dalszych losów bohaterów, gdyż w ten sposób B. Prus nawiązuje kontakt z czytelnikiem, by zmusić go do myślenia o problemie.

Kompozycja utworu:

prezentacja bohaterów (pana Tomasza, następnie rodziny niewidomej dziewczynki);

punkt kulminacyjny (losy pana Tomasza i losy dziecka splatają się);

pointa czyli zaskakujące zakończenie utworu (pan Tomasz zmienia swe postępowanie: pozwala wpuszczać kataryniarzy, postanawia pomóc dziecku); nowela "urywa" się, czytelnik musi sam dopowiedzieć sobie dalsze losy bohaterów; jest to cecha charakterystyczna dla noweli, w ten sposób autor nawiązuje kontakt z czytelnikiem, zmusza go do myślenia o problemie.

Bohaterowie

 

Pan Tomasz

- wykształcony, starszy jegomość, z zawodu adwokat;

- pedantyczny, systematyczny, samolubny;

- miłośnik sztuki, wróg katarynek i kataryniarzy;

- przeżywa wewnętrzną przemianę (bohater dynamiczny), budzi się w nim silne współczucie, przezwycięża niechęć, staje się altruistą.

Niewidoma dziewczynka

- ośmioletnia sąsiadka pana Tomasza;

- cicha, smutna, samotna, jedynym jej zajęciem było siedzenie przy oknie i zabawa lalką;

Postacie epizodyczne: lokaj, stróż, kataryniarz.

Podobne prace

Do góry