Ocena brak

Kasztan jadalny

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Drzewo do 20 m wysokości, z masywnym pniem o korze podłużnie spękanej, oliwkowobrunatnej. Liście podłuźno-łancetowate, skó-rzaste, do 18 cm długości, na brzegu ciernisto piłkowane, w wyraźnymi nerwami. Żółtawe kwiaty w wyprostowanych kotkach o długości 12-20 cm, męskie bardzo liczne, żeńskie tylko po 2-3 u nasady kotki, ze wspólną łuskowatą miseczką owocową, która w stanie dojrzałym jest pokryta gęstymi kolcami i pęka tworząc 2-4 klapy. Orzechy gładkie, półkuliste, lśniącobrunatne. 

Siedlisko: Lasy liściaste (także w górach), w ciepłych miejscach, na glebach kwaśnych, ubogich w wapń.

Rozmieszczenie: Europa Południowa. Zadomowiony w pozostałej części Europy oprócz skrajnej północy. W południowo-zachodnich Niemczech występuje jako drzewo leśne; w Polsce hodowany w parkach; we wschodniej części kraju często wymarza.

Okres kwitnienia: Czerwiec; w Polsce od czerwca do sierpnia.

Uwagi ogólne: Kasztan jadalny bywa nazywany przez botaników również Castanea vesca albo Castanea vulgaris. Podobno po raz pierwszy napisał o nim Grek Nikandros, który żył w II wieku p.n.e. Wspomina on tessalskie miasto Kastaneia, od którego, jak mniema Nikandros, kasztan został nazwany. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że to miasto zostało nazwane od kasztana, ponieważ drzewa te rosły tam bardzo licznie.

Substancje zawarte w roślinie: Saponiny, garbniki elagenowe, pektyna.

Zastosowanie i działanie: Lekko rozkurczający i wykrztuśny, stosowany zwłaszcza u dzieci (drażniący kaszel).

Przyrządzanie i stosowanie: Liście (Folia Cas-taneae): 2 LH jako zimny wyciąg; ekstrakt: 20 kr. WLH: Castanea vesca (świeże liście).

Termin zbioru: Od maja do czerwca.

Podobne prace

Do góry