Ocena brak

Kasjopea mszysta

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona, płożąca się, rozgałęziona drobna krzewinka szpalerowa, tworząca podobne do mchu poduszki do 15 cm wysokości. Liście małe, skrętoległe, ustawione gęsto dachówkowato, siedzące, do 4 mm długości, równowąsko-podługo-wate, spiczaste, nie bruzdkowane, odstające w górę albo luźno przylegające, ciemnozielone, nagie i na brzegu całkiem krótko i delikatnie orzęsione.

Kwiaty 5-krotne, białe, na końcach gałązek pojedynczo stojące w pachwinach liści i zwieszające się. Szypułki cienkie, czerwonawe, owłosione, do 10 mm długości, w czasie owocowania nieco dłuższe.

Działki kielicha wolne, krótsze od korony, 2 mm długości, karmazynowoczerwone, trójkątne z błoniastym brzegiem. Korona odpadająca, do 5 mm długości, szeroko dzwonkowata i do połowy klapowana z okrągławymi ząbkami.

Pręcików 10 zamkniętych w koronie; pylniki otwierają się dużym otworkiem, na szczycie są zaopatrzone w długi, w tył odgięty wyrostek. Zalążnia górna, 5-komorowa, szyjka u nasady zgrubiała. Owocem jest prosto wzniesiona, kulista torebka około 3 mm średnicy, pękająca wzdłuż linii środkowej owocolistków.

Siedlisko: Nad ciekami wodnymi, na wilgotnej mszystej tundrze, w szczelinach skał; przy długo utrzymujących się płatach śniegu.

Rozmieszczenie: W arktycznej części Europy: na Islandii, w górach Skandynawii i w Finlandii.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Uwagi ogólne: Rodzaj Cassiope obejmuje około 12 gatunków chłodnych i zimnych stref półkuli północnej, tj. Ameryki Północnej, północnej Europy i północnej Azji oraz Himalajów. Takie rozmieszczenie wykazuje również opisywany tu gatunek, z wyjątkiem Himalajów.

W obrębie rodziny wrzosowatych rodzaj Cassiope, jak również Erica i Calluna, należą do tych rodzajów, które dzięki szczególnej budowie liścia są przystosowane do skrajnych warunków.

Podobne prace

Do góry