Ocena brak

Kasjopea

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona krzewinka, do 30 cm wysoka; gałązki początkowo przeważnie płożące się, a potem podnoszące. Liście małe, tęgo skó-rzaste, krzyżowo-na-przeciwległe ustawione w 4 prostnicach, gęsto dachówkowato przylegające, siedzące, do 5 mm długości, podługowato-lancetowate, tępe, 3-kanciaste, z wierzchu wklęsłe, pod spodem okrągłe, ale przez środek z głęboką bruzdą, owłosione.

Kwiaty 5-krotne, białe, a często z odcieniem różowym, zwieszone, stoją pojedynczo w pachwinach liści tworząc krótkie, luźne grona. Szypułki skąpo owłosione, około 10 mm długości, w czasie owocowania przedłużają się do około 25 milimetrów. Działki kielicha wolne, jajowato-podłużne, krótsze od korony, żółtawe, błoniaste.

Korona kwiatu do 8 mm długości, odpadająca, dzwonkowata, mniej więcej do połowy klapowana. Pręciki są zamknięte w koronie, pylniki otwierają się wielkim otworkiem; na szczycie mają długi, odgięty w tył wyrostek. Zalążnia górna, 5-ko-morowa, szyjka u nasady zgrubiała. Torebka owocu prosto wzniesiona, kulista, około 4 mm średnicy, pękająca wzdłuż linii środkowej owocolistków.

Siedlisko: Na suchych, kamienistych albo piaszczystych wrzosowiskach i formacjach tundrowych; toleruje wapień.

Rozmieszczenie: W arktycznej Europie, szczególnie w górach; północna Rosja, Spitsbergen, Finlandia, Norwegia i Szwecja.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Uwagi ogólne: Z 12 gatunków rodzaju Cassiope większość jest uprawiana. Kasjopea wymaga stanowiska w półcieniu, bezwapiennej, torfiastej i wilgotnej gleby i bardzo dobrze rośnie między wielkimi skałami; nadaje się więc szczególnie do alpinarium. W braku śniegu wymagana jest osłona na zimę.

Podobne prace

Do góry