Ocena brak

Karol Marks (1818 - 1883) i Fryderyk Engels (1820 - 1895) - Ontologia

Autor /BenTen Dodano /14.07.2011

Bytem jest to wszystko, co nas otacza i czym sami jesteśmy, a co określamy abstrakcyjnym pojęciem: „materia”. „Materia jako taka - pisał Engels - jest czystym tworem myśli i abstrakcją. Abtsrahujemy od jakościowych różnic rzeczy, ujmując je razem, jako istniejące fizycznie, pod pojęciem materii. Materia jako taka, w odróżnieniu od określonych, istniejących materii, nie jest tedy czymś istniejącym zmysłowo”. Wszystko to, czego człowiek doświadcza, poznaje, jest czymś realnie istniejącym. Materia nie ma początku ani końca, jest niezniszczalna, nie jest tworem żadnej innej. Duch, myśl istnieje, ale jest funkcją, wytworem określonego rodzaju materii.    

Materia jest w ciągłym ruchu. Ruch jest formą jej istnienia, a tym samym jest on niestwarzalny i niezniszczalny. Ruch można przedstawić w formie mechanicznej, fizycznej, chemicznej, biologicznej, społecznej i  świadomości ludzkiej. Żadna z nich nie da się zredukować do drugiej.     

Kolejnymi atrybutami materii jest czas i przestrzeń. Rzeczywistość realna istnieje czasoprzestrzennie. Są to myślne abstrakcje odzwierciedlające realną rzeczywistość.

Podobne prace

Do góry