Ocena brak

Karmnik ościsty

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

W sprzyjających warunkach, odporna na mróz Sagina subulata może sprawiać problemy, jeśli przez nieuwagę znajdzie się w ogrodzie, szklarni czy cieplarni. Dlatego wielu posiadaczy ogrodów uważa karmnik po prostu za chwast. Należy więc traktować tę roślinę z należytym respektem. Karmnik szybko wytwarza korzenie, jeśli gdziekolwiek znajdzie się dla niego trochę miejsca w podłożu. Może w ciągu jednego sezonu rozrosnąć się na dużym obszarze. Jednakże karmnik ościsty to idealna roślina doniczkowa, nieco odmienna od pokrewnych gatunków. Tworzy na szczycie doniczki "czepek" z gęstego, podobnego do mchu, zawsze zielonego listowia. Można go używać w kompozycjach roślinnych do łagodzenia ich konturów. W połowie lata zakwita małymi, białymi kwiatami. Coroczne korygowanie przyrostu karmnika to rozważny środek ostrożności, który pozwala na przywrócenie roślinie odpowiednich zozmiarów. Godną polecenia odmianą jest S.subulata 'Aurea' o atrakcyjnych, złotych liściach.

W zimie należy zapewnić tej roślinie ochronę przed mrozem. Wprawdzie wytrzymuje mrozy, ale jeśli uprawiamy ja dla ładnych liści lepiej unikać deformującego działania niskich temperatur. W lecie karmnik ościsty dobrze rozwija się w ciepłych warunkach. Jeśli temperatury przekraczają 21°C, dobrze wietrzymy roślinę lub na okres letni wystawiamy ją na dwór.

Umieszczamy karmnika w lekko zacienionym miejscu. Chronimy przed bezpośrednim, silnym słońcem w czasie letnich miesięcy.

W okresie wzrostu podlewamy obficie, ograniczając ilość podawanej wody, jeśli temperatury się obniżą. Podlewamy od dołu, by zmniejszyć ryzyko gnicia ściśle rosnących liści. Aby temu zapobiec, musimy także pamiętać, by roślina rosła w odpowiednim podłożu.

Karmnik ościsty nie wymaga dodatkowej wilgotności. Jeśli przestrzegamy zaleceń dotyczących podlewania, poziom wilgoci wokół rośliny będzie wystarczający, by zaspokoić jej potrzeby.

Nie nawozimy tej rośliny. W swym naturalnym środowisku rośnie na ubogich glebach pobierając z nich możliwie najwięcej składników odżywczych.

Przesadzamy S.subulata każdej wiosny. Używamy piaszczystej ziemi gliniastej, dodając do podłoża około 1/3 objętości piasku ogrodniczego, jeśli wydaje się nam, że jest go za mało.

Podsypujemy nieco piasku ogrodniczego wokół i pod rozesłanymi łodygami, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać wzrost rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą tworzyć lepkie, zielone kolonie pomiędzy soczystymi liśćmi karmnika. Poradzisz sobie z nimi, stosując standardowy insektycyd.

Podobne prace

Do góry