Ocena brak

Kardamon malabarski

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Kardamon, należy do rodziny imbirowatych i pochodzi z Malabaru - wysokiego pasma górskiego w Indiach. Jego długie, wąskie i połyskliwe liście, mające jedwabistą dolną stronę, gęsto pokrywają łodygi wyrastające z krótkich kłączy. Poruszone liście wydzielają korzenny zapach. Białe kwiaty mają żółto obrzeżoną warżkę w delikatne, białoniebieskie paski. Pojawiają się w naturze na dojrzałych roślinach i wyrastają na bezlistnych łodygach. Nasiona dojrzewają w październiku. Mają ostry smak i są używane w kuchni indyjskiej, szczególnie w pikantnej mieszance przypraw o nazwie garam masala. Kardamon, rosnąc w doniczce, może stać się dużym krzewem o wysokości 3 m i liściach do 75 cm długości i 9 cm szerokości.

W zimie zapewniamy kardamonowi okres spoczynku w temperaturach od 14 do 16°C. Zbyt dużo ciepła w zimie, przy słabym oświetleniu, spowoduje wzrost marnych i nieatrakcyjnych pędów. W lecie roślinie odpowiadają temperatury do 21°C. Jeśli zostaną one przekroczone, konieczne jest jej wietrzenie, lecz bez przeciągów.

Ustawiamy kardamon w miejscu jasnym, jednak niebezpośrednio oświetlonym. Wiosną i latem osłaniamy roślinę przed promieniami słonecznymi, gdyż mogą one poparzyć liście.

Dokładnie nawadniamy podłoże, gdy jego powierzchnia zaczyna wysychać, nie pozwalając, by korzenie wyschły. W naturalnych warunkach roślina otrzymuje dużo wody z opadów deszczu, dlatego musi mieć wilgotno.

Listowie kardamonu jest skórzaste i dość odporne, dlatego toleruje suche powietrze. W zimie, w pokoju z centralnym ogrzewaniem należy postawić w pobliżu rośliny spodek wypełniony wodą, by pomóc jej zachować dobrą kondycję.

W okresie wzrostu nawozimy tę ładną roślinę co dwa tygodnie, standaryzowanym nawozem dla roślin doniczkowych. Większym okazom należy podawać nawóz rozcieńczony o połowę, by utrzymały przyrost, ale nie zdominowały pokoju.

Przesadzamy na wiosnę, co 2-3 lata, gdy zajdzie taka potrzeba. Używamy ziemi gliniastej z dodatkiem do 1/4 objętości żwiru. Poprawi to drenaż i zapewni stabilność, szczególnie większym roślinom. Ustabilizowanym okazom można na wiosnę wymienić górną warstwę podłoża, jeśli przesadzenie nie jest możliwe.

Kardamon z powodzeniem zastąpi w domu bardziej wymagającą kalateę, gdyż ma podobny do niej kształt, a jest łatwiejszy w pielęgnacji. W przeciwieństwie do niej toleruje suche powietrze. Doda on kompozycjom roślinnym wysokości i wdzięku.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brązowe końce liści Niewiele szkodników i chorób atakuje tę roślinę. Głównym jej wymaganiem jest utrzymywanie wciąż wilgotnego podłoża. Jeśli ziemia wyschnie, końce liści zbrązowieją.

Podobne prace

Do góry