Ocena brak

Karbieniec pospolity

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia od 20 do 100 cm wysokości, z długimi podziemnymi rozłogami. Łodyga z licznymi gałęziami, rzadziej - nie rozgałęziona. Liście szeroko-lancetowate do eliptycznych u nasady pierzas-toklapowane, do 4 cm szerokości i do 10 cm długości, na brzegu piłkowane lub głęboko ząbkowane. Kwiaty w nibyokółkach zebrane w pachwinach górnych liści; korona kwiatowa biała; ząbki kielicha dłuższe, niż rurka kielicha.

Siedlisko: Brzegi, rowy, potoki, stawy, olsy, turzycowiska, szuwary i inne miejsca zabag-nione lub błotniste; chętnie na glebach okresowo zalewanych; do 1100 m n.p.m. 

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa. W Polsce pospolity na całym obszarze.

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Substancje zawarte w roślinie: Glikozyd lyko-pina, olejek eteryczny, garbniki, kwas galusowy.

Zastosowanie i działanie: Działa skutecznie na tarczycę; obieg jodu i wydzielanie tyrok-syny (hormon tarczycy) zostają w naturalny sposób obniżone przy (stwierdzonej!) nadczynności tarczycy i wynikających z tego schorzeniach, jak palpitacje serca, pocenie się i ogólny niepokój.

Przyrządzanie i stosowanie: Cała roślina, liście działają skuteczniej niż korzeń (Herba Ly-copi europaei): 1 LH jako napar. Skuteczne jest tylko świeże ziele! WLH: Lycopus europaeus (świeże kwitnące ziele); tak samo stosuje się karbieniec wirginijski. WLH: Lycopus virginicus(świeża kwitnąca roślina); spagyrik. Środek roślinny przy nadczynności tarczycy: Mutellon / dr Klein.

Termin zbioru: Od lipca do września.

Podobne prace

Do góry