Ocena brak

KARACZAN WSCHODNI - Narządy rozrodcze

Autor /Maurycy Dodano /07.10.2011

Karaczan, jak wszystkie owady, jest zwierzęciem rozdzielnopłciowym, o wyraźnie widocznym dymorfizmie płciowym. Zaznacza się on niedorozwojem skrzydeł u samicy, jej nieco krótszymi czułkami oraz silniejszą redukcja dwóch ostatnich (8 i 9) segmentów odwłoka, ukrytych w segmencie siódmym. U samców wykształca się ponad to para jednoczłonowych wyrostków (tzw. styli) na silnie rozwiniętej płytce brzusznej dziewiątego segmentu.

W skład narządów rozrodczych samca wchodzi para groniastych jąder, mieszczących się w piątym segmencie odwłoka, parzyste nasieniowody, para pęcherzyków nasiennych, nieparzysty kanał wytryskowy, dwa gruczoły dodatkowe oraz złożony z szeregu chitynowych płytek aparat kopulacyjny.

Żeńskie narządy rozrodcze składają się z pary jajników złożonych z ośmiu cewek produkujących komórki jajowe, jajowód, krótkiej nieparzystej pochwy, zbiornika nasienia gruczołu dodatkowego oraz zatoki płciowej, w której tworzy się kokon (tzw. ootek), położony na czwartym segmencie od końca. W kokonie składanych jest jednocześnie szesnaście jaj (dwa rzędy po osiem) tj. tyle ile jest łącznie rurek jajnikowych.

Pomocniczym narządem do usuwania kokonu i jaj jest pokładełko zbudowane z trzech par wyrostków odpowiednich płytek. Rozwój karaczanów jest złożony z przeobrażeniem niezupełnym. Po wykluciu przechodzi sześć linień zanim osiągnie postać dorosłą. Całkowity rozwój trwa około 279 dni, przy czym konieczna jest temperatura w granicach 24°C. Larwy wylegają się średnio dopiero po dwóch miesiącach od zapłodnienia jaja i są bardzo podobne w wyglądzie do trylobitów.

Podobne prace

Do góry