Ocena brak

Kapturzyk grzebieniasty

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Główny gatunek tego storczyka znaleziono około 1830 roku w Nepalu w Himalajach, gdzie rośnie na wilgotnych skałach i martwych drzewach na wysokości 2000 m n.p.m. i wyżej.   

Coelogyne cristata ma jajowate lub kuliste pseudobulwy długości około 6 cm, z każdej wyrastają dwa liście długości do 30 cm. Twotzy pojedyncze kwiaty o średnicy o średnicy do 10 cm, zwisające w grupach po trzy lub cztery. Kwiaty są kremowobiałe, z warżką w środku zółtą i zwykle otwierają się jednocześnie, starsze rośliny obsypane tuzinami kwiatów przedstawiają wspaniały widok. Kwitnie od stycznia do kwietnia.

Ponieważ pędy Coelogyne są zdecydowanie zwisające, roślina najlepiej rośnie w specjalnym koszyku dla storczyków, wypełnionych zwykłym kompostem, zawierającym korzenie paproci i mech torfowiec, do którego można dodać nieco posiekanej darni. Jeśli jednak uprawia się je w doniczce, powinna być przynajmniej w jednej trzeciej wypełniona drenażem (skorupami). Roślinę należy podlewać wodą miękką, pozbawioną soli mineralnych; szczególnie należy uważać przy zraszaniu, by kwiaty nie uległy poplamieniu od wody. Latem należy trzymać w cienistej szklarni; może także stać w pokoju na oknie zwróconym na wschód. Zimą temperaturę należy obniżyć do 14-16°C, a podlewanie ograniczyć do takiej ilości wody, aby tylko pseudobulwy nie zaschły.

Przesadzać należy tuż po kwitnieniu, a więc zwykle wiosną. W tym czasie można również podzielić roślinę dla otrzymania nowych okazów.

Podobne prace

Do góry