Ocena brak

Kangurza łapa

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Roślina ta pochodzi z zachodniej Australii, gdzie występuje jedenaście naturalnych gatunków. Spośród nich najciekawszy jest osiągający 1,2 m wysokości A.flavidus. Jest to różnorodny gatunek, mający kwiaty w kilku odcieniach. Stanowi on roślinę mateczną, z której uzyskano wiele różnokolorowych mieszańców. Kwiatostan rośliny ma ciekawy kształt i składa się z sześciu kwiatów, pokrytych wełnistymi włoskami. Pojawiają się one na wiosnę i mają barwę zielonkawożółtą. Są pokryte tak licznymi czerwonymi włoskami, iż wydaje się, że są ciemnopomarańczowe. Wznoszą się nad liśćmi, przypominającymi źdźbła trawy. Dobrze utrzymują się jako kwiaty cięte lub suszone. Trzymamy tę roślinę w chłodnym, dobrze oświetlonym pokoju lub oranżerii. Latem możemy wystawić ją na dwór w ciepłe, osłonięte od wiatru miejsce.

W domu uprawiamy roślinę w chłodzie (do -1°C), przy czym preferowana temperatura w zimie wynosi 5°C. Latem w domu wietrzymy, a w ładne dni wystawiamy na dwór.

Umieszczamy kangurzą łapę w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. W pomieszczeniu chronimy ją w południe przed przegrzaniem.

W okresie wzrostu podlewamy obficie wodą pozbawioną wapnia, gdy tylko powierzchnia ziemi zaczyna wysychać. Podczas zimowego okresu spoczynku ograniczamy podlewanie.

Roślina ta nie wymaga zwiększonego poziomu wilgoci. Aby dobrze się rozwijała, wystarczy zachować zalecane temperatury.

Po zakończeniu kwitnienia podajemy powoli uwalniający się nawóz o niskiej zawartości fosforu.

Uprawiamy w łatwo przepuszczalnej mieszance równych części torfu, gliny i ogrodniczego piasku. Rośliny, których doniczki są za ciasne, należy przesadzić na początku lata, jednocześnie dzieląc większe okazy.

Aby pobudzić kwitnienie, regularnie usuwamy zwiędłe kwiaty.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby grzybiczne Niektóre gatunki kangurzej łapy są szczególnie wrażliwe na chorobę, wywoływaną przez grzyba z rodzaju Drechslera. Zarażone nią liście czernieją i opadają. Ostatnie badania wykazały, że odmiany A.flavidus wyhodowane w szkółce 'Bush Gams Garden Nursery' w Wiktorii w Australii są bardziej na nią odporne. Mają one w nazwie słowo Bush, jak Anigozanthos flavidus 'Bush Ranger'.

Podobne prace

Do góry