Ocena brak

Kanał udowy

Autor /sara Dodano /05.01.2012

Kanał udowy (canalis femoralis). Jest to przestrzeń wypełniona luźną tkanką łączną ciągnącą się od pierścienia udowego (głębokiego) do rozworu odpiszczelowego, zwanego dawniej pierścieniem udowym powierzchownym.

Pierścieniem udowym (głębokim) (annulus femoralis-profundus) nazywamy, jak poprzednio wspomniano, otwór będący odcinkiem przyśrodkowym rozstępu naczyń. ograniczony od przodu więzadłem pachwinowym, od tyłu grzebieniem kości łonowej, z boku żyłą udową i przyśrodkowo brzegiem bocznym więzadła rozstępowego (ligamentum lacunare). Od góry jest on zamknięty niewielkim odcinkiem powięzi poprzecznej brzucha, noszącej w tym miejscu nazwę przegrody udowej (septum femorale'), i otrzewną, złączoną z nią warstwą luźnej tkanki podotrzewnowej.

Kanał udowy jest ograniczony z boku żyłą udową, od tyłu blaszką głęboką powięzi szerokiej (powięź biodrowo-łonowa), od przodu blaszką powierzchowną powięzi szerokiej. Długość kanału wynosi ok. 3—4 cm. Jest on miejscem zmniejszonego oporu (loeus minoris resistentiae).

Podobne prace

Do góry