Ocena brak

Kanał kręgowy

Autor /Irmina674 Dodano /22.08.2013

Powstaje jako suma otworów kręgowych i kanału krzyżowego. U góry przez otwór wielki łączy się z jamą czaszki, u dołu otwiera się rozworem krzyżowym. Jego przebieg odpowiada krzywiznom kręgosłupa. W odcinku szyjnym kanał kręgowy jest najszerszy, w przekroju poziomym ma kształt trójkątny. W odcinku piersiowym jest okrągły i stosunkowo wąski, co w przypadku przemieszczania kręgów jest niekorzystne dla rdzenia kręgowego.

W odc. Lędźwiowym kanał kręgowy znowu ma przekrój trójkątny, o podstawie mniejszej od wysokości. Kanał krzyżowy początkowo również trójkątny ku dołowi zmniejsza swój wymiar strzałkowy, przyjmując kształt sierpowaty. Okolice kanału, w których leżą nerwy rdzeniowe przed wyjściem przez otwory międzykręgowe, nazywane są zachyłkami bocznymi.

W kanale kręgowym znajdują się rdzeń kręgowy, korzenie nerwów rdzeniowych i opony rdzenia kręgowego. 

Opona twardza rdzenia kręgowego jest zbudowana z dwóch blaszek. W obrębie kanału kręgowego blaszka zewnętrzna opony twardej wyściel, jako delikatna okostna, kanał kręgowy, natomiast blaszka zewnętrzna tworzy właściwą oponę twardą. Opona twarda kończy się w kanale krzyżowym na wysokości drugiego kręgu krzyżowego. Jej przedłużeniem jest wąska nić końcowa, dochodząca do okostnej kości guzicznej.

Przestrzeń między blaszkami opony twardej nazywana jest przestrzenią nadtwardówkową kanału kręgowego. Wypełnia ją tkanka tłuszczowa i sploty żylne kręgowe wewnętrzne. Opona twarda styka się z pajęczynówką rdzenia kręgowego. Pajęczynówka otacza rdzeń pokryty ściśle oponą miękką. Między pajęczynówką a pną miękką rozciąga się przestrzeń podpajęczynówkowa, wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym.

Podobne prace

Do góry