Ocena brak

Kallijka Rehmanna

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Kallijka nazywana jest inaczej cantedeskią. Wyrasta z kłączy, które po przekwitnięciu wymagają okresu spoczynku. Proste, zielone liście są wąskie i nieco bardziej lancetowate w kształcie niż u innych gatunków. Barwa pochwy kwiatostanu waha się od bladoróżowej do ciemnej purpury. Roślina przetrwa zimę na dworze, jeśli posadzimy ją bezpośrednio do gruntu i dobrze przykryjemy ściółką w zimne dni. Można też posadzić kłącza w dużej donicy i wstawić do chłodnej oranżerii. Przenosimy je na dwór, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Cantedeskia nadaje się do chłodnego pokoju. Minimalna temperatura w zimie to 10°C. Kiedy na wiosnę pojawią się czubki pędów, stopniowo podwyższamy temperaturę do 15°C. Powyżej 20°C zapewniamy dobrą wentylację.

Wymaga słonecznego miejsca. Choć kwitnące okazy potrzebują światła, przenosimy je w upały w mniej nasłonecznione miejsce. Po kwitnieniu ustawiamy doniczkę na dworze, w cieniu.

W okresie spoczynku podłoże powinno być niemal suche. Kiedy wczesną wiosną pojawią się pędy, stopniowo zwiększamy ilość wody. W okresie aktywnego wzrostu wymaga stale wilgotnej ziemi. Po przekwitnięciu ponownie redukujemy podlewanie.

Kallijka nie wymaga podwyższonej wilgotności powietrza.

Nawozimy co tydzień od maja aż do zakończenia kwitnienia, stosując standaryzowany nawóz.

Uprawiamy w podłożu z równych części gliny, torfu i piasku. W styczniu/lutym sadzimy kłącza na głębokości 10-15 cm. W tym samym czasie dzielimy większe okazy. Przesadzamy tylko rośliny o przerośniętych korzeniach.

Kallijka może zakwitnąć w ciągu dwóch miesięcy, jeśli okres wegetacyjny poprzedzi trzymiesięczny okres spoczynku w zalecanych temperaturach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Małe, ciemne plamy na liściach są wywołane przez chorobę zwaną plamistością liści. Unikamy wilgotnych oraz chłodnych warunków, usuwamy chore liście i spryskujemy roślinę odpowiednim fungicydem. 

Nieregularne, drobne plamki na liściach to wynik choroby wirusowej. Wirozy są właściwie nieuleczalne. Roznoszą je mszyce, które należy wytępić za pomocą insektycydu. Rośliny dotknięte wirozą niszczymy. 

Miękkie i "ślimaczące się" kłącza to oznaka mokrej zgnilizny. Może ją powodować nadmierne podlewanie lub przenawożenie. Zainfekowane rośliny palimy.

Do góry