Ocena brak

Kalina wonna

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Ta pochodząca z Chin kalina jest szerokim półkolistym krzewem, osiągającym 2-3 wysokości. Wyróżnia się porą kwitnienia. Jej kwiaty (wszystkie identyczne - brak tu podziału na płodne i płonne) są drobne, rureczkowate, zebrane w niewielkie bukieciki.

Rozwijają się na bezlistnych gałązkach wczesną wiosną, a niekiedy w środku zimy, w czasie dłuższego ocieplenia, lub nawet późną jesienią. W pączkach są różowe, potem bieleją. Kwiaty nie dość, że pojawiają się w tak nietypowym okresie, to jeszcze mocno, słodko pachną! Zdarza się jednak, że roślina słabo kwitnie, np. gdy jej pąki lub kwiaty zostały uszkodzone przez przymrozki.

Kalina ta ma liście owalne, stosunkowo wąskie, długości 4-10 cm, za młodu o ładnej brązowawej barwie i "plisowane" wzdłuż licznych bocznych nerwów, jak wachlarz. Owoce - purpurowoczarne, wydłużone jagódki, są zwykle w naszym klimacie nieliczne. Kalina wonna wymaga żyznej, nieprzesychającej ziemi. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych i półcienistych. W Polsce raczej nie przemarza.

Podobne prace

Do góry