Ocena brak

Kalina wawrzynowata, laurolistna

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Kalina to cenny krzw dla każdego ogrodu, dorasta do wysokości 3 m. Kwitnie od V-VI do VII. W okresie kwitnienia pokrywa się całkowicie różzowymi lub białawymi kwiatami, zebranymi w szczytowe baldachowate kwiatostany. Kwiaty o płaskich główkach początkowo pojawiają się jako różowe pączki, a następnie rozkwitają, tworząc małe kielichy w kształcie białych gwiazdek. Słońce powoduje, że kwiaty zaczną wydzielać zapach. Później w ich miejscu pojawią się niebieskie jagody, które gdy dojrzeją, staną się czarne.

Odmiany, których korzenie pozbawione są ziemi, wysadzamy wiosną. Rośliny hodowane w pojemnikach można wysadzać o dowolnej porze pod warunkiem, że nie jest zbyt gorąco i sucho. Zawsze podlewamy obficie.

Nasłonecznienie wzmaga kwitnienie i okocowanie kaliny. Odmiany zimozielone wolą jednak stanowiska półcieniste.

Podlewamy do momentu, aż roślina się zawiąże. Kalina może się zmarnować w wyjątkowo suchym okresie.

Może rosnąć praktycznie na każdym podłożu. Najlepsze rezultaty otrzymamy jednak, gdy posadzimy ją na glebie gliniasto-próchnicznej z dodatkiem torfu.

Kalina to roślina mrozoodporna i nadaje się do uprawy prawie wszędzie, nawet w ostrym klimacie.

Nie wymaga przycinania, gdy krzew dorośnie, warto co roku usuwać ok. 1/3 starych gałęzi, by poprawić jej wygląd.

Krzew ten łatwo samodzielnie rozmnażać przez sadzonkowanie.

Jagody mają nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także dostarczają pożywienia ptakom. Obfite kwiaty przyniesione do domu, wypełnią swym zapachem całe pomieszczenie.

Podobne prace

Do góry