Ocena brak

Kalendarz gregoriański

Autor /Eligia Dodano /23.11.2012

Reforma kalendarza, wprowadzona przez papieża Grzegorza XIII, który w roku 1582 kazał pominąć dni od 5-14 października. W poprzednim kalendarzu juliańskim, utworzonym przez Juliusza Cezara w 45 r. prz. Chr., “rok” trwał trochę dłużej niż faktyczna ilość czasu potrzebnego ziemi na obrót dookoła słońca. Pod koniec XVI-go wieku kalendarz ten w stosunku do kalendarza astro-nomicznego był już opóźniony około dziesięć dni.

Żeby uniknąć rozmijania się kalendarza z porami roku, wprowadzono co cztery lata rok przestępny mający 366 dni, oraz postanowiono uznać także za przestępne stulecie, jeżeli liczba lat będzie podzielna przez 400. W katolickich krajach Europy zachodniej reformę gregoriańską przyjęto natychmiast, Anglia i jej kolonie amerykańskie przyjęły ją dopiero w roku 1752.

Chrześcijanie prawosławni zaczęli j ą wprowadzać dopiero w roku 1924, ale dla Wielkanocy i świąt od niej zależnych stosują kalendarz juliański. W Grecji i Rumunii zmiana kalendarza w 1924 roku wywołała schizmę starokalendarystów. Mnisi na Górze Athos, którzy nadal przyjmują tylko kalendarz juliański, są obecnie opóźnieni o trzynaście dni.

Zob. Góra Athos, kalendarz liturgiczny.

Podobne prace

Do góry