Ocena brak

Kalatea 'Wavestar'

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Łodygi tej rośliny pokryte są czerwono-brązowym owłosieniem, dzięki czemu ładnie kontrastują z jasnozieloną, wierzchnią stroną liści. Łagodnie pofalowane, długie, wąskie liście tego gatunku najlepiej widoczne są w odmianie 'Wavestar'. Osadzone są na bardzo długich łodygach, a ich spodnia część ma atrakcyjny zielononiebieski kolor z odcieniem purpury. Kwiaty pojawiają się rzadko. Wyrastają z purpurowych przylistków i mają złoty kolor. Kalatea (inaczej: ostrzeszyn) nie jest łatwa w pielęgnacji, gdyż potrzebuje dużo wilgoci, a odmiana ta osiąga zbyt duże rozmiary do hodowli w butelkowym ogrodzie. Dlatego dodatkową wilgotność trzeba zapewnić jej w inny sposób.

Ostrzeszyn potrzebuje stałej, wysokiej temperatury. Jej wahania prowadzą do szybkiego więdnięcia rośliny. Najlepsze jest 2l°C, a minimalnie około 18°C. Bardzo ważne jest także zapewnienie dobrej wentylacji, wolnej od przeciągów.

W zimie musimy zapewnić jasne, ale niebezpośrednie światło. Od późnej wiosny da wczesnej jesieni roślina woli miejsca zacienione.

Podlewamy regularnie letnią, odwapnioną wodą. Kompost musi być wilgotny, ale nie przemoczony. Ograniczamy ilość wody, gdy temperatury spadają.

Aby zapewnić wysoki poziom wilgoci, stawiamy doniczkę na 5 cm warstwie kulek absorpcyjnych, które powinny być cały czas mokre. W ten sposób podniesiemy poziom wilgotności bez ryzyka przemoczenia rośliny.

W okresie wzrostu nawozimy co dwa tygodnie, odżywką rozcieńczoną do połowy mocy.

Jeśli to konieczne, przesadzamy do łatwo przepuszczalnego, odwapnionego kompostu. Używamy doniczkę tylko o rozmiar większą. W razie potrzeby dodajemy piasek ogrodniczy. Aktywnie rosnące okazy możemy przesadzać co roku. Przy okazji dzielimy zbyt duże okazy.

Nie stosujemy nabłyszczacza do liści, a kurz ścieramy miękką, zwilżoną gąbką. Jeśli używamy twardej wody, na liściach mogą się pokazać plamy odkładającego się wapnia. Do czyszczenia liści stosujemy lekko podgrzaną wodę z odmrażanej lodówki.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwijają się i więdną.Zbyt sucho i zimno. Podnieś temperaturę i stopniowo zwiększaj podlewanie. Chroń roślinę przed przeciągami.

2) Liście stają się blade.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce lekko zacienione. Jeśli bladość utrzymuje się, dokarmiaj roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu.

3) Liście marnieją, pajęczynka na spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

4) Brązowiejące, kruszące się brzegi liści. To efekt zbyt niskiej wilgotności. Niestety, nie można ich już wyleczyć. Roślinę umieścić na podstawce wypełnionej drobnym żwirem lub glinianymi granulkami. Przyciąć uszkodzone liście.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche, brązowe brzegi liści to efekt zbyt małego poziomu wilgotności. 

Szara pleśń (Botrytis) pojawja się, gdy przemoczone okazy stoją w miejscu o słabej wentylacji. Roślinę musimy regularnie wietrzyć, unikając wystawiania jej na przeciągi. Rozwijające się choroby grzybowe kontrolujemy przy użyciu odpowiedniego fungicydu. 

Opadające i wiotkie liście to rezultat zbyt niskich temperatur, co może prowadzić do więdnięcia rośliny.

Podobne prace

Do góry