Ocena brak

Kalatea Veitcha

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Zawsze zielona kalatea Veitcha (inaczej. ostrzeszyn Veitcha) ma lśniące, wzorzyste liście, wyrastające w górę na ogonkach liściowych różnej długości. Liście często osiągają 40 cm długości, a ich spodnia strona ma deseń w kolorach ciemnopurpurowym i niebieskozielonym. Ich górne powierzchnie są pokryte pięknym wzorem w czterech odcieniach zieleni. Trzeba zaznaczyć, że choć piękna, kalatea jest bardzo wymagająca i trudna w uprawie.

Najładniejsze okazy uzyskamy w cieple, przy stałych temperaturach. W letnim okresie wzrostu optymalny jest zakres 15-21°C. Minimalna temperatura to lO°C. Jeśli jest wyższa, musimy zapewnić roślinie wentylację bez przeciągów.

Podczas zimowych miesięcy zalecane jest jasne lecz nie bezpośrednie światło. Od późnej wiosny aż do początku jesieni roślina preferuje cień.

Podlewamy regularnie letnią, odwapnioną wodą. Podłoże musi być zawsze wilgotne, ale nie przelane. Zmniejszamy ilość wody, gdy temperatury są niskie.

Brak wilgotności jest to główna przyczyna nieudanej pielęgnacji. Często zraszamy roślinę i stawiamy doniczkę na podstawce z 5 cm warstwą granulatu ogrodniczego. Musi być ona wypełniona wodą do połowy, dzięki czemu roślinie nie grozi przemoknięcie.

Ukorzenione okazy nawozimy co dwa tygodnie w okresie wzrostu, stosując standaryzowany nawóz rozcieńczony o połowę.

Rośliny o przerośniętych korzeniach przesadzamy do ziemi nie zawierającej wapnia. Nie stosujmy zbyt dużych doniczek. Stosunek objętości korzeni do objętości podłoża decyduje o odpowiedniej wilgoci. Dzielimy duże okazy.

Możemy mieć trudności z nawadnianiem ziemi na bazie torfu. Jeśli tak się stanie, przesadźmy roślinę do ziemi gliniastej z dodatkiem 1/4 objętości torfu. Takie podłoże lepiej zatrzymuje wilgoć.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche, brązowe brzegi liści świadczą o zbyt niskim poziomie wilgotności 

Szara pleśń (Botrytis) to zwykle efekt braku odpowiedniej wentylacji i zbyt zastałego powietrza wokół rośliny. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu kalatei, bez narażenia jej na przeciągi.

Podobne prace

Do góry