Ocena brak

Kalatea "Vandenhoeck"

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Brazylijski gatunek C.picturata jest uprawiany rzadziej niż odmiana C.p.'Vandenheckei', uważana obecnie za niedojrzałą wersję tej rośliny. Sam gatunek ma długie, owalne, ciemnozielone liście, z białymi i żółtymi wzorami wzdłuż środkowego nerwu oraz wokół krawędzi. U pokazanej na zdjęciu odmiany te wzory nabierają srebrzystego połysku, przy czym środkowy nerw liścia jest wyraźnie zaznaczony, zaś przy brzegach wzór ma kształt piór. Dolna strona liści ma barwę ciemnopurpurową. Wszystkie kalatee wymagają stałej temperatury i wysokiej wilgotności, by zachowały zdrowie i ładny, imponujący wygląd. Warto poświęcić im czas ze względu na różnorodność form i wzorów na liściach. Ta odmiana jest jedną z mniejszych kalatei i dzięki temu jest odpowiednia do niedużego domu.

Dla uprawy tej rośliny konieczne są wysokie, stałe temperatury. Podczas wzrostu (wiosną i latem) zapewniamy 17-21°C. Natomiast zimą utrzymujemy temperatury powyżej 1°C, W gorące dni C.p.'Vandenheckei' wymaga odpowiedniego wietrzenia bez przeciągów.

W zimie zapewniamy jasne, niebezpośrednie światło, natomiast podczas wzrostu lekki cień.

Podajemy letnią wodę bez wapnia, utrzymując cały czas wilgoć. Podlewamy niezbyt nadmiernie, ale regularnie, ograniczając ilość wody, gdy jest chłodno.

Kalatee lubią codzienne zraszanie liści. Ustawiamy też doniczkę na tacy o głębokości 5 cm, wypełnionej granulkami absorpcyjnymi. Powinna być ona w połowie wypełniona wodą, co podniesie poziom wilgotności wokół rośliny bez ryzyka jej przelania.

Nawozimy co dwa tygodnie odżywką rozcieńczoną o połowę. Nowo posadzonych roślin nie nawozimy przez sześć tygodni.

Przesadzamy w razie konieczności - zwykle co drugi rok. Używamy ziemi pozbawionej wapnia i przesadzamy do doniczki o rozmiar większej. Jeśli korzenie zostaną przytłoczone nadmiarem ziemi, będziemy mieli trudności z właściwym podlewaniem.

Ponieważ jest to roślina lubiąca ciepłe, wilgotne środowisko, kalatea doskonale rozwija się w oranżerii wychodzącej na północną lub wschodnią stronę domu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche, brązowe brzegi liści to oznaka zbyt niskiej wilgotności. 

Szara pleśń może wynikać z braku wentylacji i bardzo "dusznego" otoczenia. Wietrzymy regularnie, nie wystawiając jednak rośliny na przeciągi. 

Zwisające, bezwładne liście to znak, że kalatei jest zbyt zimno.

Podobne prace

Do góry