Ocena brak

Kalatea sanderiana

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ten gatunek kalatei pochodzi z Kolumbii. Odmiana 'Sanderiana' jest wyjątkowo imponująca, gdyż dolna część jej liści ma barwę ciemnej purpury, a ich górne powierzchnie są pięknie ozdobione wyraźnymi, równoległymi, białymi liniami. Kalatee są wymagające w pielęgnacji, ale warto poświęcić im uwagę. Ogonki liściowe 'Sanderiana' mają nawet 20 cm długości i wyrastająze środka rośliny. Blaszki liściowe stają się coraz okazalsze w miarę, jak roślina jest przesadzana do coraz większych doniczek (do 60 cm). Średnie rozmiary tej rośliny to 50 cm, ale odpowiednio pielęgnowana może osiągnąć 2 m wysokości.

Kluczem do sukcesu jest zapewnienie kalatei wysokich i stałych temperatur. Zapewniamy zakres od 15 do 21°C w okresie wzrostu i nie pozwalamy, by temperatury zimą spadły poniżej 15°C. Wietrzymy w okresach gorącego lata.

Lubi cień, Stawiamy ją w jasnym, nie bezpośrednim świetle w zimie, a w lekkim cieniu od późnej wiosny, aż do wczesnej jesieni.

Używamy letniej, odwapnionej wody i utrzymujemy ziemię zawsze wilgotną. Podlewamy regularnie, zmniejszając ilość wody, gdy jest chłodno. Uważamy, by nie podlewać nadmiernie.

Wymaga wysokiego poziomu wilgoci. Jej brak jest główną przyczyną niepowodzeń w jej pielęgnacji. Stawiamy doniczkę na warstwie granulek absorpcyjnych, wysypanych na podstawkę głąbokości 5 cm. Powinna być ona w połowie wypełniona wodą, dzięki czemu wzrośnie wilgotność w otoczeniu rośliny, bez ryzyka jej przelania.

Nawozimy co dwa tygodnie w okresie wzrostu, standardowym nawozem, rozcieńczonym pół na pół wodą. Nie używamy środków nabłyszczających.

Przesadzamy, gdy roślina przerośnie doniczkę. Używamy ziemi bez wapnia i sadzimy w doniczce tylko o numer większej. W czasie przesadzania można podzielić duże rośliny.

Najlepiej ustawić tę kalateą na podłodze, gdzie wzory na jej liściach będą widoczne z góry.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwijają się i więdną.Zbyt sucho i zimno. Podnieś temperaturę i stopniowo zwiększaj podlewanie. Chroń roślinę przed przeciągami.

2) Liście stają się blade.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce lekko zacienione. Jeśli bladość utrzymuje się, dokarmiaj roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu.

3) Liście marnieją, pajęczynka na spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

4) Brązowiejące, kruszące się brzegi liści. To efekt zbyt niskiej wilgotności. Niestety, nie można ich już wyleczyć. Roślinę umieścić na podstawce wypełnionej drobnym żwirem lub glinianymi granulkami. Przyciąć uszkodzone liście.

GDY ZAUWAŻYSZ

Łamliwe, brązowe brzegi to rezultat braku odpowiedniej wilgotmości. 

Szara pleśń (Botrytis) bywa wynikiem braku wentylacji i zbyt parnego otoczenia. Wietrzymy regularnie, chroniąc przed przeciągami. 

Opadające liście to skutek zbyt niskich temperatur; roślina może uschnąć.

Podobne prace

Do góry