Ocena brak

Kalatea kwitnąca

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Rodzaj Calathea (od greckiego słowa kalathos - koszyk) zawiera około 100 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Indii Zachodnich należą do rodziny Marantaceae   

Calathea crocata to brazylijska roślina, która jako jedyna z tego rodzaju może pięknie zakwitnąć. Ponadto ma ona piękne liście. Są one 22 centymetrowej długości, owalne, zielone, ze spodami w nasyconym winnym kolorze. Późną wiosną długotrwate kwiaty wyrastają z głębokiego wnętrza kalatei, na sztywnych kwiatostanach. Wszystkie rośliny z tego rodzaju są wymagające i trudne do uprawy, ale przy odpowiednim poziomie wilgotności, ładnie się rozwiną.

Jeśli temperatura jest wysoka i stała, rośliny bedą zdrowe. Podczas okresu wzrostu 15-27°C jest idealne. Minimum to 10°C, które czasami jest tolerowane. Tak długo, jak temperatura będzie stała, roślina potrzebuje wietrzenia, ale nie przeciągów.

Zimą ustawiamy kalateę w nie bezpośrednim świetle słonecznym. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni woli rosnać w cieniu.

Stosujemy letnią, odwapnioncą wodę. Roślina musi mieć cały czas wilgotno. Nie dopuszczamy do przelania. Zmniejszamy ilość wody, gdy temperatura jest niska.

Kalatee wymagają wysokiej wilgotności. Doniczkę ustawiamy na podłożu z granulkami absorpcyjnymi, na tacy o głębokości 5 cm. Wypełniamy ją do połowy wodąn dla podniesienia wilgoci w sąsiedztwie rośliny, bez narażania na przelanie.

Nawozimy roślinę co dwa tygodnie podczas okresu wzrostu, zwykłym nawozem dla roślin doniczkowych o 50% stężeniu.

Przesadzamy, gdy jest to konieczne, używając odwapnionego kompostu. Roślina, rozwijając się aktywnie, może potrzebować corocznego przesadzania. Nie zmieniamy jednak ziemi, tylko donicę na większą. Dzielimy duże okazy.

Nie używajmy nabłyszczacza do liści. Czyścimy je regularnie zwilżoną, bawełnianą szmatką.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwijają się i więdną.Zbyt sucho i zimno. Podnieś temperaturę i stopniowo zwiększaj podlewanie. Chroń roślinę przed przeciągami.

2) Liście stają się blade.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce lekko zacienione. Jeśli bladość utrzymuje się, dokarmiaj roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu.

3) Liście marnieją, pajęczynka na spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

4) Brązowiejące, kruszące się brzegi liści. To efekt zbyt niskiej wilgotności. Niestety, nie można ich już wyleczyć. Roślinę umieścić na podstawce wypełnionej drobnym żwirem lub glinianymi granulkami. Przyciąć uszkodzone liście.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche i brązowe brzegi liści sygnalizują, że poziom wilgotności nie jest wystarczający. 

Szara pleśń może być rezultatem braku wentylacji oraz zbyt wilgotnego środowiska. Wietrz regularnie, nie narażając rośliny na przeciągi.  

Liście mogą opaść i stać się miękkie, a roślina zwiędnąć, jeśli temperatura będzie za niska.

Podobne prace

Do góry