Ocena brak

Kalatea

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Brazylijska kalatea jest rośliną pochodząca z cienistego lasu tropikalnego i jednym z mniej znanych gatunków tego rodzaju, oferowanych do uprawy doniczkowej. Kalatea concinna ma długie, owalne, zółtozielone liście ozdobione charakterystycznymi, pierzastymi ornamentami w kolorze ciemnej zieleni. Dojrzałe liście odstają poziomo od ogonków, nadając roślinie majestatyczny wygląd. Wszystkie kalatee są dość trudne do pielegnacji w domowych warunkach, ale warto się potrudzić, by móc podziwiać ich różnorodne liście z efektownymi wzorami. Wystarczy zapewnić kalatei odpowiedni poziom wilgotności.

Zdrowe i żywotne rośliny to efekt utrzymywania w pomieszczeniu stałej, dość wysokiej temperatury. Powinniśmy bezwzględnie unikać jej znacznych dobowych wahań. W okresie wzrostu najlepszy jest przedział 15-21°C. Minimalna temperatura, którą toleruje kalatea, to 10°C. W cieplejsze miesiące musimy wietrzyć pokój, w którym stoi, unikając jednak przeciągów.

W zimie potrzebuje jasnego, nie bezpośredniego światła. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni należy przestawić roślinę w cień.

Kompost musi być przez cały czas wilgotny, ale niezbyt mokry. Używamy letniej, odwapnionej wody. Podlewamy regularnie, a ilość wody ograniczamy w okresie, gdy temperatury są niższe.

Wszystkie odmiany kalatei potrzebują wysokiej wilgotności. Jej brak prowadzi do obumierania rośliny. Doniczkę ustawiamy na tacy z 5 cm warstwą kulek zatrzymujących wilgoć. Jeśli zadbamy, by taca była wypełniona do połowy wodą, podniesiemy poziom wilgotności w otoczeniu rośliny, bez ryzyka zbyt obfitego jej podlewania.

W okresie wzrostu dożywiamy roślinę co dwa tygodnie odpowiednim nawozem dla roślin doniczkowych o 50% roztworze. Nie stosujemy nabłyszczacza do liści.

Przesadzamy w razie potrzeby do odwapnionej ziemi kompostowej. Aktywnie rosnące okazy przesadzamy co roku. Kalatea ma specyficzne wymagania co do ilości podawanej wody, dlatego nie należy przesadzać jej do zbyt dużych doniczek, tylko do nieco większych. Duże rośliny przed przesadzeniem dzielimy.

Możemy stworzyć efektowną kompozycję, sadząc razem kilka odmian kalatei. Wszystkie mają podobne wymagania i dobrze będą się czuły w stworzonym w ten sposób środowisku.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwijają się i więdną.Zbyt sucho i zimno. Podnieś temperaturę i stopniowo zwiększaj podlewanie. Chroń roślinę przed przeciągami.

2) Liście stają się blade.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce lekko zacienione. Jeśli bladość utrzymuje się, dokarmiaj roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu.

3) Liście marnieją, pajęczynka na spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

4) Brązowiejące, kruszące się brzegi liści. To efekt zbyt niskiej wilgotności. Niestety, nie można ich już wyleczyć. Roślinę umieścić na podstawce wypełnionej drobnym żwirem lub glinianymi granulkami. Przyciąć uszkodzone liście.

GDY ZAUWAŻYSZ

Liście stają się brązowe i kruche na brzegach jest to efekt zbyt małego poziomu wilgotności. 

Szara pleśń może być skutkiem słabego wietrzenia i duchoty w domu. Trzeba roślinie zapewnić dużo powietrza, bez wystawiania jej na przeciągi. 

Liście więdną i opadają jeśli temperatura jest zbyt niska. Następstwem takich warunków może być śmierć rośliny.

Podobne prace

Do góry