Ocena brak

Kalanchoe wąskolistne

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten bardzo popularny, łatwy w uprawie sukulent ma niezwykły sposób rozmnażania. Na końcach liści tworzą się maleńkie roślinki potomne. które łatwo się odrywają. Jeśli je posadzimy, szybko staną się nowymi okazami. Gatunek ten ma długie, smukłe, niemal rurkowate liście, lekko spłaszczone na końcach, w miejscach, gdzie pojawiają się rozmnóżki. Liście są ładnie nakrapiane. Rozmnóżki rozwijają się powoli i są tak lekko przytwierdzone do rośliny matecznej, że wystarczy otrzeć się o nią, czy potrząsnąć, żeby odpadły, Czasem zaczepiają się o zasłony okienne lub spadają na dywan, ale w odpowiednich warunkach szybko podejmą wzrost. Przy odpowiednim postępowaniu uda się wyhodować na tyle duże rozmnóżki, wciąż przyczepione do rośliny matecznej, że same wytworzą roślinki potomne. Kalanchoe wąskolistne rośnie szybko, osiągając w ciągu trzech lat wysokość około 90 cm. W miarę wzrostu może potrzebować podparcia, by się nie złamało. Duże okazy wytwarzają wczesną wiosną wierzchołkowe wiechy różowych dzwonkowatych kwiatów.

K.tubiflora jest łatwa w hodowli i dobrze wytrzymuje niskie temperatury (do 10°C), jeśli ma stosunkowo suche podłoże. Służy jej dobra wentylacja, jednak bez przeciągów.

Roślinę trzymamy przez cały rok w jasnym miejscu. W młodości dobrze rośnie na większości parapetów okiennych.

W lecie podlewamy obficie i pozwalamy podłożu przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie, podając tylko tyle wody, by roślina się nie pomarszczyła. Przy niskich temperaturach, połączonych z przemoczonym podłożem, kalanchoe zgnije.

Nie wymaga zwiększania poziomu wilgotności i dobrze czuje się w suchym otoczeniu.

Wiosną i latem podlewamy regularnie co 1-2 tygodnie. Używamy nawozu dla kaktusów lub odżywki dla pomidorów rozcieńczonej o połowę.

Roślina ta najlepiej rośnie w łatwo przepuszczalnym podłożu. składającym się w 1/3 ze żwiru.

Młode kalanchoe wąskolistne wygląda jak miniaturowa palma i bardzo efektownie prezentuje się w kompozycjach roślinnych. Jeśli posadzimy około 20 rozmnóżek w jednej doniczce. uzyskamy miniaturowy las. Ponieważ ten gatunek jest bardzo łatwy w uprawie, można dzięki niemu nauczyć dzieci pielęgnacji roślin doniczkowych.

Podobne prace

Do góry