Ocena brak

Kalanchoe "Tessa"

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ta odmiana kalanchoe ma silne łodygi, rosnące po bokach doniczki, pokryte łososiowo-pomarańczowymi kwiatami. Roślina rozrasta się dwukrotnie bardziej na boki niż do góry. Dzwonkowate kwiaty pojawiają się pod koniec zimy, co sprawia, że 'Tessa' ładnie wygląda w okresie, gdy większość roślin nie kwitnie. Barwa kwiatów, o długości do 2 cm, rosnących na tle owalnych liści, waha się od pomarańczowej do bladożółtej.

Kalanchoe potrzebuje ciepła, żeby mogła ciągle kwitnąć. Minimalna temperatura to 10°C, a maksymalna 22°C w dzień. W lecie musimy wietrzyć roślinę, żeby zmniejszyć ryzyko chorób. W okresie spoczynku trzymajmy ją w chłodzie.

W lecie chrońmy przed bezpośrednim światłem słonecznym.

Podłoże powinno przeschnąć przed podlaniem. Kwitnące w zimie sukulenty, takie jak ,Tessa', potrzebują okresu spoczynku po zakończeniu kwitnienia. W tym czasie podajemy tylko tyle wody, by łodygi nie kurczyły się.

'Tessa' potrzebuje niewiele dodatkowej wilgotności albo wcale.

Nawozimy tylko przed okresem kwitnienia, co dwa tygodnie, stosując nawóz wysokopotasowy.

Usuwamy martwe łodygi i trzymamy roślinę w półcieniu przez kilka tygodni, skąpo podlewając. Potem przesadzamy do równych części torfu, gliny i piasku.

Pąki kwiatowe mogą opaść, jeżeli kupiony kwiat wystawimy na chłód. Opakujmy roślinę, by chronić delikatne kwiaty i pąki.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opadanie liści jest spowodowane zimnem, niedoborem wody lub atakiem wełnowca korzeniowego. Należy sprawdzić, czy warunki uprawy są właściwe, a także, czy w bryle korzeniowej nie ma białej "wełny", produkowanej przez wełnowce. 

Zniekształcenie liści następuje po użyciu niektórych insektycydów. Polecany jest środek na bazie piretroidów. Ponieważ jednak działa on kontaktowo, raczej nie będzie skuteczny w walce z ukrytymi szkodnikami, takimi jak wełnowce korzeniowe. Zastosujmy środek systemiczny. Wyrzućmy roślinę, jeśli liście ulegną zniekształceniu.

Podobne prace

Do góry