Ocena brak

Kalanchoe "Kewensis"

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ta ciekawie wyglądająca roślina ma liście przypominające kształtem jelenie rogi i jasnoróżowe kwiaty. Jak większość przedstawicieli tego rodzaju, kwitnie po okresie krótkich wczesnowiosennych dni. Oznacza to, że przedłużając sztucznie długość dnia, można sprawić, iż będzie kwitła w jakimkolwiek okresie.

'Kewensis' rośnie do pewnej wysokości, na której łodyga przechodzi w kwiaty. Z czasem staje się cięższa na szczycie, dlatego warto ją przycinać od czasu do czasu, by była bardziej zwarta i krzaczasta.

Roślina ta toleruje temperatury nawet do 5°C, jeżeli kompost jest suchy. Lubi dobrą wentylację, ale nie przeciągi.

Wymaga światła przez cały czas. Najlepsze dla niej jest miejsce na południowym oknie.

Podlewamy obficie w lecie, kiedy kompost zacznie wysychać. Jesienią i w zimie podajemy tylko tyle wody, by zapobiec marszczeniu się rośliny. Nadmierne podlewanie przy niskich temperaturach prowadzi do gnicia.

Ten sukulent lubi niski stopień wilgoci i dobrze rośnie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem.

Nawozimy co 1-2 tygodnie wiosną i latem, nawozem dla kaktusów lub rozcieńczoną pół na pół z wodą odżywką do pomidorów.

Sukulenty rozwijają się najlepiej w podłożu o dobrym drenażu, zawierającym 1/3 żwirku. Przesadzamy roślinę co dwa lata.

'Kewensis' ma tendencję do produkcji długich, rozrzuconych łodyg, ale przy odrobinie opieki może wyglądać bardzo ładnie. Pąki wyrastają w zimie. Pobierając sadzonki w sierpniu i sadząc je, możemy uzyskać krótsze okazy kwitnące na wiosnę. Jeżeli roślina zostanie przycięta w maju, stare łodygi wypuszczą pędy które można odciąć jesienią. Sadzonki suszymy przez 24 godziny i wsadzamy do piaskowego kompostu, który musi być lekko zwilżony. Po 2-4 tygodniach wyrosną korzenie. Umieszczamy w doniczce po 3-5 roślin.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce są szkodnikami najczęściej atakującymi roślinę. Ukrywają się one w kątach liści, pod woskową, przypominającą nieco bawełnę powłoką. Pozbywamy się ich, używając wacika zwilżonego alkoholem metylowym. Jako środek zastępczy możemy zastosować insektycyd systemiczny, postępując każdorazowo zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu produktu.

Podobne prace

Do góry