Ocena brak

Kalanchoe Blossfelda

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Kalanchoe jest sukulentem, cieszącym oko swymi kolorami w zimowe miesiące. Ma bogate, szkarłatne kwiaty, lecz istnieją również odmiany o kwiatach żółtych i czerwonych. Jej łodyga od nasady pokryta jest mięsistymi, zielonymi liśćmi, zaś kwiaty zebrane są w duże kwiatostany o wielu łodyżkach. Aby wyeksponować kolory kalanchoe, postawmy ją na stole lub razem z innymi roślinami, np. w wiklinowym koszu. Miejsca słabo oświetlone mogą źle wpłwać na wygląd kalanchoe. Taką roślinę wyrzućmy po okresie kwitnienia. Utrzymanie kalanchoe z roku na rok jest możliwe, ale wymaga to nieco wysiłku. Znacznie prościej będzie kupić nową i ukwieconą.

Zimą, w okresie kwitnienia, kalanchoe potrzebuje ciepła, by jej kwiaty się utrzymały. Minimalna temperatura w ciągu dnia to lO°C, maksymalna zaś to 22°C. Dobra wentylacja zmniejszy ryzyko chorób. W okresie spoczynku, tuż po przekwitnięciu, trzymajmy ją w chłodzie.

Preferuje mocne światło, lecz zadowolą ją 4 godziny światła dziennie.

Pozwólmy,by ziemia przeschła przed ponownym podlaniem. Sukulenty kwitnące zimą potrzebują okresu spoczynku po przekwitnięciu i w tym czasie należy podawać im tylko tyle wody, by pędy nie wyschły.

Zraszać tylko w gorące dni, wczesnym rankiem. Zanim wyschnie, chronić ją przed światłem słońca.

Przed okresem kwitnienia nawozić co dwa tygodnie nawozem potasowym. Nie nawozać kwitnących roślin. Ponownie nawozić po okresie spoczynku.

Usuń martwe kwiatostany i - skąpo podlewając - trzymaj kalanchoe przez kilka tygodni w półcieniu. Będzie to dla niej okres spoczynku. Następnie przesadź do mieszanki o równych proporcjach: torfu, gliny i piasku. Nie dodawaj odżywek. Sprawdź, czy w kompoście nie ma zgniłych elementów. Przesadzaj co rok. Kalanchoe jest trudna w utrzymaniu, więc można ją traktować jako roślinę jednoroczną.

Jeśli chcemy, by roślina zakwitła w okresie Bożego Narodzenia, stanowiąc ozdobę wigilijnego stołu, musimy od 1 września do wczesnego października zapewnić jej, by mogła przynajmniej 14 godzin na dobę przebywać w nieprzerwanej ciemności, co zahamuje proces kwitnienia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zniekształcenie liści bywa skutkiem działania niektórych insektycydów, np. środków na bazie piretroidów. Działają one miejscowo, ale nie są dobre do zwalczania ukrytych szkodników. Spróbuj środka o działaniu systemicznym. Roślinę o zniekształconych liściach musisz usunąć.

COŚ JEST ŹLE

1) Na liściach czerniejące, jasno obrzeżone plamy. Mączniak. Opyl (również kwiaty) siarką i zwiększ przepływ powietrza. Nigdy nie pozwól, aby woda pozostawała na liściach.

2) Liście zwisają, zwłaszcza zimą. Nadmiar wody - zalanie rośliny. Pozwól ziemi przeschnąć, podlewaj rzadziej.

3) Po kwitnieniu wyrastają tylko drobne liście. Wymaga przesadzenia.

Podobne prace

Do góry