Ocena brak

Kaladium dwubarwne

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Kaladium rzadko kwitnie. Jeśli to się zdarzy, ich kwiatostany typowe dla rodziny obrazkowatych, lecz bardzo niepozorne, pojawiają się w kwietniu-maju.

Kaladium jest przede wszystkim wrażliwą rośliną szklarniową. W mieszkaniu najlepiej czuje się na dużym tropikalnym oknie kwiatowym lub ciepłej szklarence. Wymaga miejsca półcienistego, z dala od bezpośredniego promieniowania słońca.

Od wiosny do września roślina ta potrzebuje dużo wody, a do lipca- cotygodniowego nawożenia. Począwszy od września trzeba stopniowo ograniczać podlewanie, aż liście uschną i opadną. Bulwy pozostawia się na zimę w doniczce, w temperaturze 18-20°C.

W lutym wyjmuje się bulwy z doniczki, usuwa starą ziemię i korzenie, a następnie sadzi się pojedynczo lub po trzy w ziemię zasobną w próchnicę. Należy zapewnić im temperaturę 24-26°C i dość dużą wilgotność. Kiedy liście są już w pełni rozwinięte, roślinę można przestawić w nieco chłodniejsze miejsce. Podczas wydawania pędów powietrze musi być bardzo wilgotne. Starsze liście odmian przystosowanych do uprawy w pomieszczeniach znoszą suchsze powietrze.

W okresie wegetacji tworzą się odrosty, których można użyć do rozmnażania. Nie należy oddzielać ich zbyt wcześnie, trzeba poczekać aż wypuszczą liście.

Podobne prace

Do góry