Ocena brak

Kafary

Autor /Darek Dodano /31.01.2012

Pale są wbijane za pomocą urządzeń zwanych kata­rami. Pierwsze kafary zastosowano już 2 tysiące lat przed naszą erą w Egipcie. Maszyny te były nie­skomplikowane, wbijanie polegało na opuszcza­niu na wierzchołek pala ciężkiego przedmiotu - na przykład bloku skalnego. Blok podciągano następ­nie do góry na linach i ponownie zrzucano na pal. Procedurę powtarzano do czasu, aż pal zagłębił się w grunta żądaną głębokość. Do dziś używane są maszyny działające na tej samej zasadzie - są to kafary z młotem wolnospadowym.
Młot współczesnego kafara jest wykonany z że­liwa szarego i waży od 0,5 do 5 ton. Porusza się on na prowadnicach, tak że zawsze uderza w pal centralnie. Kafary z młotem wolnospadowym są stosunkowo powolne, gdyż przed zrzuceniem młota należy go wciągnąć na odpowiednią wysokość. Większość używanych współcześnie kafarów ma młot napędzany maszyną parową, sprężonym po­wietrzem bądź silnikiem Diesla. Niektóre pracują z napędem elektrycznym lub hydraulicznym.
Kafary pojedynczego działania używają napę­du do wzniesienia młota na pewną wysokość. Po­tem młot spada swobodnie w prowadnicach. W kafarach podwójnego działania, zwykle pracujących na sprężone powietrze, młot jest napędzany zarów­no podczas spadania, jak i wznoszenia.

Podobne prace

Do góry