Ocena brak

KADMOS

Autor /Otomar Dodano /23.03.2012

Mit. gr. założyciel Teb, syn króla fenickiego Agenora. Wysłany przez ojca na poszukiwanie porwanej przez Zeusa (w postaci byka) siostry swej, Europy (zob.), zbudował w Beocji, wg wskazówki otrzymanej od wyroczni delfickiej, Kadmeję, zamek przyszłego miasta-Teb beockich (resztki zamku zachowały się pod dzisiejszym miastem).

Gdy posłał swych towarzyszy po wodę do źródła, zabił ich strzegący zdroju smok, po czym sam został uśmiercony przez Kadmosa. Ten z polecenia Ateny zasiał zęby smoka, z których wyskoczyli zbrojni rycerze i pozabijali się nawzajem z wyjątkiem pięciu Spartów, gr. Spartoi 'zasiani'.

Pomogli oni Kadmosowi zbudować twierdzę i zostali protoplastami szlacheckich rodów Teb. Kadmos poślubił Harmonię, córkę Aresa i Afrodyty, i dał jej w podarku ślubnym naszyjnik i pepłos (zob. Harmonia); córkami ich były Ino (zob.), Semele (zob.), Autonoe (matka Akteona) i Agawę (matka Penteusza). Kadmos i Harmonia po latach usunęli się do Ilirii, gdzie zmienili się w węże i zostali przeniesieni do Elizjum. Kadmejskie litery fenickie pismo, z którego Kadmos, wg tradycji, utworzyć miał grecki alfabet.

Kadmejskie zwycięstwo równie tragicżne dla zwycięzcy, jak i dla zwyciężonego; odnosi się to do walki mężów, wyrosłych z zębów smoka, a. do Polinika i Eteoklesa, synów Edypa z rodu Kadmosa, którzy w bratobójczej walce o Teby pozabijali się nawzajem. Por. Pyrrus (owe zwycięstwo).

Podobne prace

Do góry