Ocena brak

Juliusz Cezar (ok.100 - 44 p.n.e.)

Autor /Roman515 Dodano /14.10.2011

Cezar Juliusz , Caius lulius caesar -(ok.100-44 p.n.e.) , jeden z najwybitniejszych wodzów rzymskich , mąż stanu. Przez wiele lat piastował ważne stanowiska państwowe , wykazał się wówczas jako administrator i dowódca wojskowy.

Senat rzymski , obawiający się Cezara , zabronił powracającym z Gali wojskom pod jego dowództwem przekroczenia rzeki Rubikom , stanowiącej północną granicę Italii. Cezar pomimo zakazu , na czele 13 legionów , przeprawił się przez rzekę i wkroczył do kraju , rozpoczynając wojnę domową .

Prowadził walki z wojskami Pompejusza , wybranego przez senat rzymski na stanowisko konsula . Do decydującej wygranej przez wojska Cezara bitwy obu armii doszło pod miastem Farsalos w 48 p.n.e.

Zwycięstwo nie zakończyło jednak wojny. Zwolennicy Pompejusza , ponieśli ostateczną klęskę dopiero w 45 p.n.e. w bitwie pod Munda (Hiszpania).

Cezar przyjął tytuł dyktatora i objął rządy w Rzymie. Za swego panowania osadził na tronie egipskim Kleopartę , zwyciężył Farnakesa , króla Pontu , zajął Brytanię. Zapoczątkował reformy państwa i wojska. Zginął zamordowany w wyniku spisku , w czasie idów marcowych, z rąk Kasiusza i Brutusa.

Podobne prace

Do góry