Ocena brak

Jukka tyczkowata

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Znanych jest 30-40 gatunków rodzaju Yucca, rosnących w Ameryce Południowej. Wiele z nich można uprawiać w rejonach o klimacie umiarkowanym, a niektóre znoszą nawet mrozy. Uprawiane w ogrodzie tworzą piękne, białe kwiaty zapylane jedynie przez specjalny gatunek ćmy występujący tylko w ojczyźnie jukki. Nie tworzą wiele nasion.Tylko kilka gatunków nadaje się do uprawy w mieszkaniu, ale nawet te lepiej udają się w oranżerii lub szklarni niż w suchej atmosferze centralnie ogrzewanego pokoju. Bardzo popularna jest Yucca elephantpes, zwany też Y.guatemalensis - jukka gwatemalska. Pnie tej jukki sprowadza się z Indii, następnie sadzi w ciepłej szklarni, gdzie ukorzeniają się i wypuszczają liście w górnej części pnia, a niekiedy w różnych miejscach.

Juka tyczkowata, zwana też gwatemalską, jest pięknie prezentującą się rośliną doniczkową o prostym, wyrazistym kształcie. Jej wysokość dochodzi do 4,5 m. Można ją wystawić w pokoju lub słonecznym holu. Łodygę jukki tworzy gruby, pierścieniowaty pień, od którego odchodzą długie, wąskie i spiczaste liście barwy ciemnozielonej lub pstrej. Liście wyrastają w dowolnym miejscu z pąka śpiącego na pniu. Jukkę hoduje się z pni, które po zasadzeniu wypuszczają korzenie i liście. Hodowcy bardzo często sadzą razem kilka łodyg różnej długości. Dla zrównoważenia kompozycji można obok jukki tyczkowatej zasadzić jukkę spiczastą, która nie posiada pnia. Dobrze się udaje także w uprawie hydroponicznej, Choć liście są sztywne i ostro zakończone, to nie kaleczą rąk, tak jak liście gatunku Y.aloifolia, który jest znacznie większy i liście ma bardzo ostre. Ich brzegi mogą łatwo przeciąć skórę i mięśnie.

Jukka wymaga temperaturyod 15° do 21°C, lecz w zimie należy trzymać ją w chłodzie, w miejscu nieogrzewanym o minimalnej temperaturze równej 8°C.

Zapewnić jak najwięcej naturalnego światła. Najlepiej postawić jukkę na parapecie okna wychodzącego na wschód.

Jukkę podlewać obficie od wiosny do jesieni, 2-3 razy w tygodniu, zimą natomiast rzadziej, kiedy ziemia powinna być ledwie wilgotna czyli raz na 10 dni.

Jukka potrzebuje umiarkowanej wilgotności powietrza i odpowiedniej wentylacji. Nie trzeba dodatkowo spryskiwać liści.

Roślinę należy nawozić raz w miesiącu. Nawóz podawać z wodą przy podlewaniu.

Wskazane jest przesadzanie co dwa lata na wiosnę. Zastosować mieszankę ziemną z dodatkiem gruboziarnistego piasku dla drenażu.

Pączki z pnia można usunąć i zasadzić w donicy. Wyrosną z nich nowe roślinki, zmiękczające kanciastość wysokiej jukki.Jest uprawiana z importowanych kawałkówpni starszych roślin.Posadzone pnie wypuszczają liście w temp. 27°C.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście żółkną, najpierw dolne.Zbyt ciemno. Usuń żółte liście i przestaw roślinę w jaśniejsze miejsce.

2) Szary nalot grzybni na liściach.Szara pleśń - choroba grzybowa. Opyl chore części siarką. Zwiększ przepływ powietrza. Jeśli nie skutkuje usuń zarażone liście i spryskaj środkiem grzybobójczym.

3) Brązowe tarczki od spodu liści.Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo tamponem namoczonym w denaturacie lub opryskaj insyktecydem systemicznym.

4) Małe, białe pluskwiaki na spodniej stronie liści.Mączliki. Wysysają one sok i wydzielają rosę miodową. Usuń je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym i opryskuj liście insektycydem systematycznym.

Podobne prace

Do góry