Ocena brak

JUDASZ ISZKARIOT

Autor /Otomar Dodano /23.03.2012

Judasz z Kapotu, wg Biblii jeden z 12 apostołów Chrystusa, który zdradził Go (Mat., 26, 14-16; Marek, 14, 10-11; Łuk., 22,1-6) i wydał wysłannikom Sanhedrynu, a zobaczywszy, że Chrystusa skazano, zdjęty żalem, odniósł pieniądze, porzucił je w świątyni, odszedł i powiesił się z rozpaczy; Mat., 27, 3-5.

Judasz przen. człowiek podstępny, obłudny, zdradliwy; mały, przesłaniany i otwierany z zewnątrz otwór w drzwiach do celi, zdradzający (ujawniający) strażnikom, co czynią więźniowie. Judaszowe srebrniki 30 srebrników, które obiecano Judaszowi za wydanie Jezusa; zob. Haceldama.

Judaszowiec (wschodni), drzewo Judaszowe, łac. Cercis siliąuastrum, o kwiatach purpurowo-różowych, na którym, wg legendy, miał powiesić się Judasz; inne wersje wymieniają figowiec, osikę (która z tego powodu drży), bez czarny (a. lekarski); por. Marsyliusz.

Pocałunek Judasza. Wg Mat., 26, 48-49, Judasz powiedział sługom kapłańskim, z którymi przyszedł: „ Kogokolwiek pocałuję, on to jest, chwytajcie go", a przystąpiwszy do Jezusa, rzekł: „Bądź pozdrowion, Rabbi!" I pocałował go (por. Łuk., 22, 48); przen. fałszywa, obłudna uprzejmość, czułość.

Ave Rabbi, a za płotem drabi przysł. Włosy Judaszowe płomiennie rude; w śrdw. przedstawiano Judasza z ogniście rudą brodą i czupryną, podobnie jak Kaina. Worek Judaszów traktat wierszowany (1600) S. F. Klonowica, satyra na „złe nabywanie majętności".

Wg jednego z podań Judasz miał worek zszyty z czterech skór wilczej, lisiej, rysiej i lwiej, będący alegorią wszelkich złodziejstw; poemat dzieli się odpowiednio na 4 części, omawiające różne gatunki złoczyńców. Judasz z Kariothu dramat (Kraków 1913) K. H. Rostworowskiego.

Podobne prace

Do góry