Ocena brak

Jodła pospolita

Autor /Apolinary Dodano /02.02.2012

 

Wygląd: Wiecznie zielone drzewo szpilkowe z pniem zwykle mocnym i prostym. Może osiągać wysokość około 50 metrów. Najwyzsza jodła w Polsce rośnie w rezerwacie koło Nawojowej w Beskidzie Sądeckim i ma 44 m wysokości. Korona u młodych drzew stożkowata, dość regularna, u starszych na szczycie spłaszczona - w przeciwieństwie do blisko spokrewnionego świerka.

Starsze gałęzie odchodzą od pnia prawie poziomo. Na wierzchołku gałęzie i mniejsze gałązki skierowane są ukośnie w górę. U drzew wolno stojących pnie mają gałęzie aż do podstawy. Kora gładka, ciemnoszara, z wiekiem coraz bardziej bruzdowana lub prostokątnie spękana, często - zwłaszcza na młodszych drzewach - z banieczkami żywicy.

Młode gałęzie owłosione, pędy prowadzące nieco błyszczące. Pączki czerwonobrunatne, owalne, bez żywicy. Szpilki dość krótkie, najwyżej do 3 cm długości, z przodu tępe, giętkie, z dwoma jaśniejszymi paskami pod spodem, ustawione luźno, dwustronnie, choć nie w jednym szeregu, ciemnozielone na wierzchu. Drzewo jednopienne. Kwiaty męskie kuliste, żółtawe, na końcach gałązek w pachwinach szpilek.

Szyszki żeńskie zwykle o długości około 10 cm, niekiedy nawei dłuższe, wyprostowane, walcowate, na początku zielonkawe, później pomarańczowobrunalne, gdy dojrzeją - blado-brunatne. Łuski odpadają pojedynczo już na drzewie; dlatego pod jodłami nigdy nie znajduje się szyszek.

Siedlisko: Ważne drzewo leśne, razem z bukiem, sosną i świerkiem często tworzy drzewostany na obszarach, położonych od 200 do 1000 m n.p.m. (w Tatrach do 1400 m n.p.m.) na glebach świeżych, chłodnych, średniogłębokich.

Występowanie: Typowe w lasach szpilkowych, przede wszystkim w Europie Środkowej, we Francji, na Korsyce i w górach Półwyspu Bałkańskiego.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Uwagi ogólne: Krajowa jodła pospolita jest sadzona w ogrodach i parkach znacznie rzadziej niż inne gatunki lego samego rodzaju. Poszczególne drzewa mogą osiągać zdumiewające rozmiary, a przy tym dożywać wieku 200 a nawet 300 lat.

Jodły są tak samo wrażliwe jak świerki na przemysłowe zanieczyszczenia gazowe i kwaśne deszcze, W naturalnych drzewostanach jodłowych zaobserwowano w ostatnich latach znaczne szkody.

Podobne prace

Do góry