Ocena brak

Jodła balsamiczna

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

To miniaturowe drzewko jodły jest iglakiem, który nadaje się do całorocznej ekspozycji w donicy i jest znakomity dla tych ogrodników, którzy lubią drobne rośllny. Dostępne są dwie karłowate odmiany (A.b.'Nana' oraz A.b.'Hudsonia'). Ciężko je jednak odróżnić i rośliny kupowane w szkółkach czy centrach ogrodniczych botanicznie mogą być identyczne. Odmiana znana jako A.b.'Nana' rośnie w formie gęstego, zwartego kopczyka, z atrakcyjnymi, spiralnymi liśćmi oraz charakterystycznymi, "grubymi" łodygami. Przedstawiciele tego gatunku mają często spłaszczone czubki, a ich liście, po roztarciu w dłoniach, wydzielają balsamiczny zapach. Rośliny te rosną tak wolno, że jest to prawie niezauważnlne. Mniej więcej w tempie 30 cm w ciągu 10 lat.

Roślina macierzysta, od której pochodzi ta odmiana, jest wytrzymałym kanadyjskim gatunkiem. A.b.'Nana' toleruje najbardziej ekstremalne warunki i wytrzymuje zarówno duży upał, jak i zimno. Jeśli w lecie temperatury znacznie wzrosną, rośliny w doniczkach należy przesunąć w dobrze wietrzone miejsce.

Większość odmian jodły dobrze znosi cień, choć ta rośnie lepiej w miejscu dobrze oświetlonym.

W okresie wzrostu roślinę podlewamy dokładnie, starając się używać odwapnionej wody, choć ta odmiana toleruje wapno znacznie lepiej niż odmiana macierzysta. W zimie staramy się utrzymać mokry kompost, zmniejszając ilość dostarczanej wody przed okresem cięższych mrozów. Roślina nie przeżyje, mając dłuższy czas zamarzniętą bryłę korzeniową, ale daje sobie radę, gdy korzenie są bardziej suche.

Iglak ten nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności.

Nawozimy, gdy nie jest regularnie przesadzany. Zbyt duża ilość nawozu wzmaga wzrost, niepożądany u odmian karłowatych. Jeśli widać oznaki niedożywienia (brak jakiegokolwiek przyrostu), wiosną zmieniamy wierzchnią warstwę ziemi i wczesnym latem nawozimy. Następnej wiosny należy roślinę przesadzić.

Stosujemy odwapniony kompost na bazie gliny, z dodatkiem niewielkich ilości resztek organicznych, np. zwiędłych liści, rozdrobnionej kory lub torfu. Przesadzamy wtedy, gdy doniczka staje się dla rośliny już za mała.

Okazy rosnące w zbyt małych doniczkach wymagają o wiele więcej zabiegów, a przecież wiele osób wybiera tę roślinę ze względu na łatwą pielęgnację.

Podobne prace

Do góry