Ocena brak

Języcznik zwyczajny

Autor /Celestyn888888 Dodano /18.01.2012

Języcznik zwyczajny znacznie różni się od innych popularnych paproci. Różnice te dotyczą głównie językowatej blaszki liściowej w niczym nie przypominającej delikatnych listków powszechnie znanych gatunków. Całobrzegie liście mają krótką łodyżkę i mogą mieć długość w granicach 10-60 cm. Zależy to od warunków, w jakich języczniki rosną. Krótsze liście mają głównie okazy, które wyrastają ze szczelin skalnych. Błyszczące, skórzaste liście stanowią o uroku tej rośliny. Języczniki dobrze komponują się z innymi paprociami, jak również z niektórymi roślinami zielnymi, np. funkiami. Rosną głównie na terenach leśnych, dlatego dobrze wyglądają na stanowiskach zacienionych, na starych, pękających murach czy na zwalonych, próchniejących pniach. Dobrze rosną też w cieniu liściastych drzew, np. lipy czy klonu.

Języczniki nie wymagają właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Coroczne zasilanie obornikiem sprawia, że liście nabierają pięknej, soczystej barwy.

Nowe języczniki najłatwiej uzyskać przez podział (V/VI) bryły korzeniowej. Rozmnażamy też jesienią przez sadzonki z nasad ogonków liściowych.

Podobne prace

Do góry