Ocena brak

Jesion wyniosły

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Drzewo o wysokości 10-40 m, mogące osiągnąć wiek ponad 200 lat i obwód pnia okoto 3 metrów. Liście naprzeciwległe, do 30 cm długości, nieparzystopierzaste, z 9-13, ale przeważnie 11 podłużnie lancetowatymi, zaostrzonymi listkami, które są od spodu owłosione na nerwie głównym. Pączki czarne albo czarnobrunatne. Kwiaty, ukazujące się przed listnieniem, nie mają płatków korony, są zielonkawe, zebrane w niepozorne, prosto odstające do góry, wielokwiatowe wiechy. Owoc oskrzydlony.  

Siedlisko: Lasy łęgowe i inne lasy liściaste na żyznym i wilgotnym podłożu, także nad brzegami i przy drogach, do 1400 m n.p.m.; często sadzony w pobliżu osiedli.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa; w Polsce rozpowszechniony i pospolity.

Okres kwitnienia: W kwietniu i maju.

Substancje zawarte w roślinie: Rutyna i kwer-cetyna, olejki eteryczne, mannit, dekstroza, guma, żywice, kumaryna.

Zastosowanie i działanie: Zaparcia; zespół reumatyczny, odwodnienie (przez nerki i jelita), środek przeciwgorączkowy; kora jesionu stosowana była dawniej przeciwko febrze w zastępstwie kory chinowej. Zazwyczaj zaparcia nie są traktowane dość poważnie, albo działalność jelit jest nadal osłabiana przez długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających zawierających liście senesowe.

Przyrządzanie i stosowanie: Kora (wartościowsza) i liście (Cortex et Folia Fraxim): 2 LH jako zimny wyciąg, który należy następnie krótko zagotować. WLH: Frninus excelsiorwieża kora).

Termin zbioru: Od maja do lipca.

Podobne prace

Do góry